Problematyczny powrót do domu na Cypr

Okazuje się, że utrata dokumentów dla Polaka mieszkającego na stałe na Cyprze a przebywającego na urlopie w Polsce może okazać się nie lada wyzwaniem przy powrocie do domu na Cypr.

Wyobraźcie sobie, że podczas krótkiego urlopu w Polsce tracicie dokumenty podróży a na stałe mieszkacie na Cyprze. Właśnie taka sytuacja przydarzyła się jednemu z naszych czytelników.

Zginął portfel z dowodem osobistym, prawem jazdy, kartami płatniczymi…

Pierwsze kroki czytelnik skierował do banku – karty zastrzeżone.

Potem policja, i tu szok, jeżeli nie skradziono portfela z dokumentami nie można złożyć żadnego zawiadomienia – policja przyjmuje tylko informacje o kradzieży – zagubienie ich nie interesuje.

Kolejny krok – urząd miejski: złożenie wniosku o nowy dowód i zastrzeżenie starego. Tylko, że ten nowy będzie do odbioru za 30 dni i nie ma żadnej możliwości aby procedurę przyspieszyć. No dobra, można, ale to i tak potrwa minimum dwa tygdonie.

No i jak wrócić do domu, na Cypr? Samolot jest za kilka dni a my nie mamy żadnego dokumentu podróży.

Kierunek wydział paszportowy i próba złożenia wniosku o paszport tymczasowy.

Tylko, że to trzeba jakoś udowodnić po co nam paszport tymczasowy skoro w systemie jest informacja o paszporcie stałym ważnym jeszcze siedem lat…

Nie, nie wystarcza oświadczenia – potrzebny jest jakiś dokument.

Urzędniczka pyta o kartę płatniczą – ale ta była w portfelu…

Może yellow slip? Ale ten leży w domu razem z paszportem w szufladzie.

To może zdjęcie yellow slipa?

Urzędnik twierdzi, że musi być oryginał – kopia nie przyda się do niczego…

W końcu, po kilkunastu telefonach jest decyzja – paszport tymczasowy, ważny 5 dni, może zostać wydany po okazaniu biletów lotniczych i „odcinka” wypłaty na którym jest adres zamieszkania.

Jest jednak problem: po wydaniu paszportu tymczasowego (tego 5. dniowego) z automatu zostanie anulowany ten ważny kolejne 7 lat który jest w domu na Cyprze…

Czytelnik postawił na wyjście ryzykowne – znajomi z Cypru wysłali paszport kurierem z Cypru – w teorii powinien dotrzeć w ciągu 2 dni do Polski.

Na szczęście dotarł.

Powrót na Cypr stał się faktem.

A co z tym tymczasowym dokumentem?

Urzędnicy powiedzieli wprost – musi zostać w urzędzie – sam się przeterminuje. Właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu ten „normalny” pozostał nadal aktywny.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading