fbpx

Studenci z północy dostaną cypryjskie SafePassy

Rząd zaproponował tymczasowe rozwiązanie dla Turków cypryjskich, aby uzyskać zieloną przepustkę UE.

Tureccy Cypryjczycy mają obecnie problemy z wyjazdami za granicę, ponieważ świadectwa szczepień wydawane przez północ nie są powszechnie akceptowane, a wielu studentów studiujących w Wielkiej Brytanii po przyjeździe musi poddać się kwarantannie.

Zastępca rzecznika rządu Niovi Parisinou powiedział, że zainteresowani będą mogli przesłać za pośrednictwem specjalnego konta e-mail odpowiednie informacje dotyczące ich szczepień.

Po przeprowadzeniu niezbędnych kontroli dane zostaną automatycznie przekazane do wydania EUDCC


To rozwiązanie będzie obowiązywać do 31 sierpnia do czasu oceny rozwiązań alternatywnych.


Tymczasowy proces ma służyć tylko tym, którzy będą podróżować w najbliższych dniach. Zainteresowanie będą proszeni o przedłożenie skanu biletu, który potwierdzi termin podróży. Wymagane będzie również dołączenie dokumentów tożsamości oraz karty szczepień. W najbliższy wtorek, po zakończeniu prac technicznych, wydane zostanie ogłoszenie, które doprecyzuje proces.

W tym samym czasie nadal współpracujemy w tej sprawie z dwukomunalnym komitetem ds. zdrowia – powiedział Parisinou.

Około 170 studentów Turków cypryjskich zostało zaszczepionych w czwartek na targach stanowych szczepionkami firmy Pfizer (druga dawka jest podana w ciągu trzech tygodni, co jest najkrótszym okresem w porównaniu z innymi szczepieniami) aby mogli podróżować do swoich krajów studiów przed rozpoczęciem zajęcia. Minister spraw zagranicznych Nikos Christodoulides podjął inicjatywę zaszczepienia turecko-cypryjskich studentów tą szczepionką po apelu związku turecko-cypryjskich nauczycieli KTOS.

Od piątku wszyscy pasażerowie planujący podróż na Cypr muszą przedstawić wymagane certyfikaty w formacie EUDCC – EU Digital Certificate.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!