fbpx

Pierwsze hellim ze znakiem ChNP

Komisja Europejska poinformowała, że przyznała pierwsze świadectwo Chronionej Nazwy Pochodzenia dla hellim (halloumi) produkowanemu na północy

Oznaczenie zostało przyznane przez Bureau Veritas, międzynarodowy organ oddelegowany do przeprowadzania powiązanych kontroli urzędowych na całej wyspie. Komisja nie ogłosiła, którzy turecko-cypryjscy producenci otrzymali to oznaczenie.

Pierwsza kontrola w społeczności Turków cypryjskich odbyła się w lutym tego roku przez Bureau Veritas, a pierwszy producent ze społeczności został oceniony jako spełniający wymagania określone w specyfikacji produktu ChNP „Χαλλουμι” (Halloumi)/„Hellim” .

Halloumi lub hellim „jest wspólnym dziedzictwem obu społeczności wyspy Cypr. Dzisiejszy ważny krok pokazuje, że społeczność Turków cypryjskich ma dostęp do konkretnych korzyści płynących z pełnego członkostwa w UE i zachęca Turków cypryjskich do dążenia do osiągnięcia zgodności ze standardami UE”, powiedział Mario Nava, dyrektor generalny ds. wspierania reform strukturalnych w Komisji Europejskiej.

Nava podkreślił, że ​​w tym kontekście proces ChNP „jest laboratorium mini zjednoczenia. Pozostajemy zaangażowani we współpracę z obiema społecznościami cypryjskimi, przyczyniając się do odbudowy zaufania między nimi i torując drogę do ponownego zjednoczenia wyspy”.

Po zarejestrowaniu nazwy „Χαλλουμι” (Halloumi)/„Hellim” jako ChNP tylko ser Halloumi/Hellim wyprodukowany na Cyprze zgodnie z wymogami specyfikacji produktu powiązanego może być sprzedawany w Unii Europejskiej pod taką nazwą. System kontroli i certyfikacji ChNP firmy Bureau Veritas obowiązuje od momentu wejścia w życie rozporządzenia Komisji rejestrującego ser jako ChNP.

Producenci po obu stronach Zielonej Linii mogą ubiegać się o certyfikację dla swoich produktów. Kilku producentów sera halloumi z siedzibą na obszarach Republiki Cypryjskiej znajdujących się pod faktyczną kontrolą rządu otrzymało już certyfikat ChNP w ramach tego systemu.

Halloumi/ hellim został zarejestrowany jako ChNP w 2021 r., po długim procesie określania właściwości sera, a także określania sposobów uzyskiwania certyfikacji przez producentów.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!