Salmonella grasuje po Cyprze

W coraz większej ilości artykułów spożywczych, które możemy kupić w cypryjskich sklepach, służby sanitarne znajdują pałeczki salmonelli.

Sprawdźcie dobrze swoje lodówki i zamrażarki, jeśli jest tam któryś z tych artykułów natychmiast oddajcie go do sklepu lub po prostu wyrzućcie:

  • burgery z kurczaka – producent ΚΡΕΑΤΟΜΠΟΥΤΙΚ ľ. ΓΙΩΡΓΑΛΛΗ PLUS Ξυλότυμπου (Kreatoboutique M. Yiorkalli Plus Ksilotimwu) – data produkcji 11.05.2017
  • burgery z kurczaka – producent ΚΟΥΖΑΛΟΠΟΥΛΟ (Kouzalopoulo)- data produkcji 25.01.2017
  • burgery z kurczaka – producent Alfa Theodosiou – data produkcji 13.05.2017
  • sheftalia – producent Tasoulla Spitisia Fagita – data produkcji 31.01.2017

Okres wylęgania bakterii waha się od 6 godzin do 10 dni. Choroba może mieć różny stopień ciężkości – od łagodnego do zagrażającego życiu. Typowe objawy zatrucia pałeczkami Salmonella to: gorączka, dreszcze, bóle głowy i mięśni, nudności, kurcze żołądka, biegunka (również krwawa), wymioty i odwodnienie. Jeżeli macie tego typu objawy natychmiast udajcie się do lekarza! Salmonella jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia ludzi.

Bakterie Salmonelli giną w temperaturze powyżej 70°C. Zabija je gotowanie, pieczenie i smażenie. Dla Waszego bezpieczeństwa zalecamy zakup termometru do żywności. Można go kupić już za niecałe 4€ (wraz z dostawą na Cypr lub do Polski) w jednym ze sklepów internetowych (zobaczcie tutaj).


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading