Halloumi (hellim) chronione przez UE

Po wielu latach starań, halloumi (hellim) zostało zatwierdzone przez Unię Europejską, i może używać określenia „Chroniona Nazwa Pochodzenia”

Prezydent Nicos Anastasiades pochwalił rejestrację sera halloumi jako produktu objętego chronioną nazwą pochodzenia (ChNP) za historyczną.

„Myślę, że wczoraj (poniedziałek) był naprawdę historyczny dzień dla Cypru, zwłaszcza dla gospodarki, rolnictwa, produkcji serów i ogólnie wysiłków, jakie Republika Cypryjska podejmowała przez lata, aby zarejestrować jednego z najważniejszych twórców PKB” – powiedział Anastasiades po wizycie u producenta Halloumi w Athienou.
„Przyniosą one korzyści sektorowi pierwotnemu, z którego skorzystają nie tylko Grecy cypryjscy, ale także nasi Turcy cypryjscy”. „Jest to mocny przekaz dotyczący korzyści, jakie moglibyśmy mieć, działając jako państwo”.

Producenci turecko-cypryjscy będą mogli sprzedawać swój produkt jako Hellim.


Znak Chroniona Nazwa Pochodzenia ChNP (Protected Designation of Origin) charakteryzuje produkt rolny lub artykuł spożywczy, do opisania którego wykorzystuje się nazwę regionu, konkretnego miejsca lub kraju.

Cypr oficjalnie złożył do Komisji Europejskiej wniosek o rejestrację nazw Halloumi / Hellim jako ChNP dla serów wytwarzanych głównie z mleka owczego i / lub koziego w lipcu 2014 r. Wniosek obejmuje producentów z całej wyspy i przewiduje ochronę nazwa w dwóch językach, greckim i tureckim – halloumi/hellim.

Minister rolnictwa Costas Kadis powiedział, że rejestracja halloumi była zbiorowym sukcesem, który może przynieść ogromne korzyści Cyprowi. Minister powiedział, że między 2017 a 2019 rokiem eksport Halloumi wzrósł z 23431 ton do 33672 ton, co oznacza wzrost o 43 procent. Wartość eksportu halloumi w 2019 roku osiągnęła 224 mln euro.

Kadis powiedział, że sery z północy będą sprzedawane na surowych warunkach, odrzucając sugestie, że zwierzęta i mleko byłyby importowane z Turcji bez kontroli. Turcy cypryjscy producenci Halloumi zaczną sprzedawać swój ser w ciągu roku, po upewnieniu się, że obszar jest wolny od chorób zwierzęcych. Kadis powiedział, że decyzja jest również przesłaniem dla Turków cypryjskich, że dzięki zjednoczonemu krajowi uzyskają więcej korzyści.

Rejestracja jako produktu objętego ChNP zmusza naśladowców do porzucenia nazwy halloumi, „chroniąc interesy wszystkich zaangażowanych w łańcuch produkcji” – powiedział Kadis.

Pamiętajcie, że oryginalne halloumi (hellim) to to wyprodukowane na Cyprze!


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading