Jedna z naszych czytelniczek zwróciła w grupie Polonia Cypr na potwornie gryzące owady – ją i jej rodzinę „dopadły” w Nikozji
Jak twierdzą znawcy tematu, wspomniany owad to mucha piaskowa. Owad jest wielkości muszki owocówki, jego ugryzienie jest kilka razy bardziej uciążliwe niż te dokonane przez komara.
Czytelniczka na forum publicznym podzieliła się zdjęciami po ugryzieniach – bądźmy szczerzy, wyglądają przerażająco.
Jak twierdzą eksperci, mucha piaskowa roznosi wirusy gorączki muchy piaskowej. Obecnie znane są 4 serotypy wirusa tej choroby (sycylijski – SFSC, neapolitański – SFNV, toskański – TOSV i cypryjski – CYPV). Serotypy cypryjski i sycylijski są do siebie bardzo zbliżone; najbardziej rozprzestrzenione są serotypy sycylijski i neapolitański.
W regionach endemicznych (takich jak Cypr) wirus ten jest bardzo powszechny i dotyka 60% populacji. Na Cyprze bardzo często obserwuje się zakażenia drugiego i trzeciego stopnia.
- Oszust z Pafos – uważajcie na niego
- Jak udowodnić brak dochodu w Polsce?
- Czytelniczka: uważajcie na ten „hotel”
Okres inkubacji choroby wynosi od 2 do 7 dni. Główne objawy choroby to wysoka temperatura do 40°C, której towarzyszy ból głowy (głównie w okolicy czołowej), ból gałek ocznych, zaburzenia widzenia, bóle mięśni, pleców i stawów. Często występuje także zapalenie spojówek obydwu oczu. Dodatkowo mogą pojawić się nudności i biegunka.
Zazwyczaj choroba ustępuje po 4 dniach. Ból głowy w okolicy czoła może utrzymywać się przez tygodnie, a nawet miesiące. Zazwyczaj rokowania w tej chorobie są dobre.
W praktyce chorobie nie można zapobiegać – dostępne jest jedynie leczenie objawowe. Zapobieganie chorobie polega głównie na unikaniu ukąszeń owadów poprzez stosowanie repelentów, moskitier oraz noszenie ubrań z długimi rękawami i nogawkami.
Jak informują specjaliści, na Cyprze, bardzo dużo zwierząt (głównie psów) zostaje zakażonych właśnie przez muchówki, wszelkimi odmianami Leiszmaniozy. Rezerwuarem pierwotniaków Leishmania są głównie psy i wolno żyjące gryzonie.
Specjaliści sugerują, żeby w przypadku każdej, dłużej utrzymującej się zmiany skórnej, skontaktować się z lekarzem. Owrzodzenie niegojące się przez okres dłuższy niż 3-4 tygodnie powinno być traktowana jako potencjalna skórna postać leiszmaniozy. Brak poprawy stanu klinicznego powinien skutkować pobraniem wycinka/aspiracji/zeskrobin i dalszej diagnostyki (rozmaz, hodowla, PCR).
Zostaw swój komentarz: