Jak udowodnić brak dochodu w Polsce?

Jedna z naszych czytelniczek zwróciła się do nas z prośbą o pomoc w uzupełnieniu niezbędnej do zasiłków dokumentacji.

Przebywając na Cyprze czasami potrzebujemy „dziwnych” dokumentów z Polski. Dlaczego dziwnych? Otóż dla nas, Polaków mieszkających na Cyprze, całkiem jasne jest to, że to właśnie tutaj prowadzimy nasze życie, tutaj zarabiamy i płacimy składki (czasem nawet podatki) a z Polską wiążą nas jedynie polskie korzenie i rodzina.

Niestety, dla cypryjskich urzędów nie jest to wcale tak jasne. Składając dokumenty o zasiłki, czasami urzędnicy potrafią nas zaskoczyć.

Jedna z naszych czytelniczek dostała pismo, w którym poproszono o dostarczenie z Polski:

  • zaświadczenie właściwego organu polskiego, że nie otrzymujesz żadnego zasiłku ani emerytury
  • zaświadczenie właściwego polskiego organu, że nie jesteś właścicielem nieruchomości.

Pierwsza myśl – szok. Skąd takie zaświadczenia wziąć skoro od wielu lat nie mieszka się w Polsce i nie tylko nie ma tam żadnych naszych nieruchomości (a nawet ruchomości).

Okazuje się jednak, że cypryjski urząd wie o co prosi a polscy urzędnicy będą wiedzieli co z tym fantem zrobić.

Zaświadczenie o braku dochodów

Jeżeli chodzi o pierwsze zaświadczenie, najprostszą i najszybszą metodą jest wystąpienie o nie poprzez portal podatnika – do tego jednak jest potrzebny ePUAP, który wcześniej należy potwierdzić – można to zrobić na przykład w polskim konsulacie w Nikozji. Wniosek w formie elektronicznej:
– można przesłać jako załącznik do pisma ogólnego w e-Urzędzie Skarbowym
– można przesłać za pośrednictwem e-PUAP do właściwego urzędu skarbowego.

Można tego dokonać także w zwykłej, normalnej formie wysyłając odpowiedni wniosek (znajdziecie go tutaj) listem poleconym do ostatniego, Waszego urzędu skarbowego.

Przy korzystaniu z pierwszej metody – sprawę powinniście załatwić w ciągu 7 dni, w przypadku drugiej możliwości sprawa wymaga czasu potrzebnego dla przesyłek pocztowych.

Zaświadczenie o braku nieruchomości

W przypadku drugiego zaświadczenia, należy wrócić się do Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych  przy ul. Czerniakowskiej 100, (00-454) w Warszawie z wnioskiem o wydanie zaświadczenia, iż taka to a taka osoba nie figuruje w żadnej księdze wieczystej jako właściciel lub użytkownik wieczysty. Trzeba podać numer PESEL i uzasadnić ten wniosek, potrzebą przedłożenia takiego zaświadczenia (np.: zagranicznym organom rentowym czy emerytalnym).

Niestety, nie ma możliwości zwrócenia się do CIKW poprzez ePUAP trzeba więc wysłać zapytanie pocztą a to niestety trwa…

Prosimy pamiętać, że wszystkie dokumenty powinny być w języku angielskim.

Przypominamy, że najprościej w załatwianiu pewnych spraw jest ustanowić pełnomocnika w Polsce, który zajmie się tego typu sprawami.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading