Co zrobi Prezydent?

Wszystko stało błyskawicznie – Prezydent zawetował a parlament odrzucił veto na specjalnie zwołanej nadzwyczajnej sesji parlamentu.

Wszystko wydarzyło się wczoraj zaledwie w ciągu kilku godzin.

Rano, kancelaria Prezydenta poinformowała, że Prezydent zdecydował się odesłać trzy ustawy obniżające podatki za energię elektryczną oraz paliwa (czyli zawetować) do parlamentu.

Zaledwie po kilku godzinach okazało się, że zwołano nadzwyczajną sesję parlamentu w tej sprawie i parlamentarzyści veto odrzucili. Biuro cypryjskiego parlamentu informowało wcześniej, że parlamentarzyści są na urlopach.

Przypomnijmy odrzucone veto dotyczy między innymi przepisów mówiących, że do końca roku na produkty paliwowe nie będzie naliczany podatek VAT oraz VAT od rachunków za energię elektryczną zostanie obniżony do zera.

Co zrobi Prezydent?

Prezydent ma teraz możliwość zaakceptowania decyzji Izby lub skierowania projektów ustaw do sądu najwyższego, który orzeka o ich konstytucyjności. Do czasu orzeczenia sądu najwyższego przepisy nie zostaną wdrożone.

Podczas posiedzenia komisji finansów Izby, które odbyło się przed głosowaniem, stały sekretarz ministerstwa finansów Giorgos Panteli ostrzegł, że dwie ustawy obniżające VAT na paliwo i energię elektryczną mogą narazić republikę na kłopoty z Komisją Europejską.

Naszym zdaniem Prezydent odeśle teraz ustawy do sądu – a ten raczej nie zdąży ich rozpatrzeć przed końcem roku…

Jednym słowem – pomimo wysiłków parlamentarzystów ustawy upadły.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading