Będzie VETO?

Przewidzieliśmy to już wczoraj – Prezydent sprawdzi konstytucyjność ustaw o obniżce podatków od paliwa i prądu

Prezydent Nicos Anastasiades w piątek apelował o cierpliwość, czekając na opinię prokuratora generalnego na temat tego, czy przyjęte w czwartek ustawy o podatku VAT od rachunków za paliwo i energię elektryczną są zgodne z konstytucją.

Nieoficjalnie wiadomo, że rząd rozważa albo odesłanie dwóch nowych ustaw z powrotem do izby w celu ponownego rozpatrzenia, albo skierowanie ich do sądu najwyższego.

Rzecznik rządu Marios Pelekanos powiedział w piątek, że rząd zasięgnie opinii prokuratora generalnego co do konstytucyjności ustaw i podejmie odpowiednie działania. Powiedział, że obie decyzje będą kosztować państwo łącznie ponad 150 mln euro, co wykolei politykę fiskalną rządu.

Według Ministerstwa Finansów projekt ustawy znoszącej do końca roku podatek VAT od produktów naftowych będzie kosztował państwo łącznie 30 mln euro, natomiast ustawa znosząca podatek VAT od klauzuli dotyczącej korekty zużycia paliwa przez władze elektroenergetyczne do końca roku, oznacza kolejne 45 mln euro kosztów dla państwa.

Sekretarz generalny Akel Stefanos Stefanou, przemawiając na sesji plenarnej, zwrócił uwagę, że z powodu podwyższonych cen państwo zwiększyło dochody, dodając, że „rząd, widząc wzrost dochodów, skorygował swoje prognozy w górę o miliard euro.”

Jeśli prokurator stwierdzi, że ustawy są niezgodne z konstytucją, Prezydent ma skierować je do sądu najwyższego celem ich unieważnienia.

Wszystko zależy od opinii Prokuratora Generalnego, ponieważ nigdy nie decyduje bez opinii doradcy prawnego Cypru, czy zwrócić ustawę do parlamentu, czy skierować ją do Sądu Najwyższego. Dlatego trzeba być cierpliwym – powiedział w piątek prezydent Anastasiades.

Taki ruch prezydenta był bardzo łatwy do przewidzenia.

Od samego początku, minister finansów był przeciwny całkowitemu zniesieniu podatku VAT od cen prądu oraz paliw.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading