fbpx

Politycy ustąpili – będzie niższy VAT dla wszystkich

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Naciski ze strony mediów oraz opinii publicznej spowodowały, że rząd obniży VAT na energię elektryczną

Okazuje się, że obniżenie podatku VAT na energię elektryczną o którym wcześniej mówiono, że jest niemożliwe, staje się faktem

Rząd poinformował UE o zamiarze obniżenia podatku VAT na rachunki za energię elektryczną dla gospodarstw domowych z 19 do 9% na okres trzech miesięcy – powiedział w czwartek minister finansów Constantinos Petrides.
Uważamy, że środek jest zgodny z zestawem narzędzi i zaleceniami Komisji Europejskiej dotyczącymi walki ze wzrostem cen, które odnoszą się do przyjęcia tymczasowych i ukierunkowanych środków, które zapobiegną niebezpieczeństwu ubóstwa energetycznego i nie wpłyną na rynek

Minister zaapelował do parlamentu o unikanie składania propozycji, które mają ogromny wpływ na finanse publiczne, zwłaszcza gdy wpływają na dochody i wydat

Petrides odniósł się do popieranej przez partie opozycyjne propozycji obniżenia podatku VAT od rachunków za energię elektryczną do 9%.

Wierzę, że wszyscy zgadzamy się, że ochrona finansów publicznych musi być głównym celem każdego, ponieważ, jak udowodniono podczas kryzysu pandemicznego, dochody państwa to te, które wspierają słabsze grupy i pracowników w czasie kryzysu – powiedział.

Powołując się na Eurostat, minister powiedział, że Cypr podniósł swoje wydatki na ochronę socjalną o 18 proc. w 2020 r. Obniżenie podatku VAT do 9 proc. wykracza poza wcześniejsze decyzje EAC o obniżeniu rachunków o 10 proc. do lutego i obniżeniu VAT-u na rachunki dla słabszych grup do 5 proc. na sześć miesięcy. 

Z tych ostatnich skorzystałoby około 34000 gospodarstw domowych.

ZOBACZ TAKŻE:
>>> Politycy nie chcą obniżki VAT na prąd >>>

Petrides powiedział, że tymczasowe środki mają na celu złagodzenie wpływu wzrostu cen energii elektrycznej w krótkim okresie.

Musimy zauważyć, że stopniowo, w ramach zielonej transformacji, powinniśmy dążyć do oszczędzania energii i ograniczenia zależności od paliw kopalnych. Ekologiczna reforma podatków w końcu doprowadzi do dalszego wzrostu cen paliw kopalnych w najbliższej przyszłości – powiedział Petrides.

Minister podkreślił, że rząd planuje rozwiązanie systemowe i stopniowe odchodzenie od paliw kopalnianych przy produkcji energii elektrycznej.

Plan musi zatwierdzić Komisja Europejska.


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!