fbpx

Politycy ustąpili – będzie niższy VAT dla wszystkich

Naciski ze strony mediów oraz opinii publicznej spowodowały, że rząd obniży VAT na energię elektryczną

Okazuje się, że obniżenie podatku VAT na energię elektryczną o którym wcześniej mówiono, że jest niemożliwe, staje się faktem

Rząd poinformował UE o zamiarze obniżenia podatku VAT na rachunki za energię elektryczną dla gospodarstw domowych z 19 do 9% na okres trzech miesięcy – powiedział w czwartek minister finansów Constantinos Petrides.
Uważamy, że środek jest zgodny z zestawem narzędzi i zaleceniami Komisji Europejskiej dotyczącymi walki ze wzrostem cen, które odnoszą się do przyjęcia tymczasowych i ukierunkowanych środków, które zapobiegną niebezpieczeństwu ubóstwa energetycznego i nie wpłyną na rynek

Minister zaapelował do parlamentu o unikanie składania propozycji, które mają ogromny wpływ na finanse publiczne, zwłaszcza gdy wpływają na dochody i wydat

Petrides odniósł się do popieranej przez partie opozycyjne propozycji obniżenia podatku VAT od rachunków za energię elektryczną do 9%.

Wierzę, że wszyscy zgadzamy się, że ochrona finansów publicznych musi być głównym celem każdego, ponieważ, jak udowodniono podczas kryzysu pandemicznego, dochody państwa to te, które wspierają słabsze grupy i pracowników w czasie kryzysu – powiedział.

Powołując się na Eurostat, minister powiedział, że Cypr podniósł swoje wydatki na ochronę socjalną o 18 proc. w 2020 r. Obniżenie podatku VAT do 9 proc. wykracza poza wcześniejsze decyzje EAC o obniżeniu rachunków o 10 proc. do lutego i obniżeniu VAT-u na rachunki dla słabszych grup do 5 proc. na sześć miesięcy. 

Z tych ostatnich skorzystałoby około 34000 gospodarstw domowych.

ZOBACZ TAKŻE:
>>> Politycy nie chcą obniżki VAT na prąd >>>

Petrides powiedział, że tymczasowe środki mają na celu złagodzenie wpływu wzrostu cen energii elektrycznej w krótkim okresie.

Musimy zauważyć, że stopniowo, w ramach zielonej transformacji, powinniśmy dążyć do oszczędzania energii i ograniczenia zależności od paliw kopalnych. Ekologiczna reforma podatków w końcu doprowadzi do dalszego wzrostu cen paliw kopalnych w najbliższej przyszłości – powiedział Petrides.

Minister podkreślił, że rząd planuje rozwiązanie systemowe i stopniowe odchodzenie od paliw kopalnianych przy produkcji energii elektrycznej.

Plan musi zatwierdzić Komisja Europejska.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!