fbpx

Znowu się nie dogadali…

Bez postępu zakończyły się rozmowy w sprawie ustalenia wysokości płacy minimalnej

Strony się okopały na swoich pozycjach i nie zamierzają ustąpić – związkowcy oraz pracodawcy wciąż nie potrafią dojść do porozumienia w sprawie ustalenia wysokości płacy minimalnej.

Rozmawiając z dziennikarzami po spotkaniu z przedstawicielami związków zawodowych Sek, Peo i Deok, minister pracy Kyriacos Koushos powiedział, że planuje zwołać wspólne spotkanie pracodawców i związków zawodowych przed końcem miesiąca, przed przekazaniem sprawy prezydentowi Nicosowi Anastasiadesowi w celu podjęcia ostatecznej decyzji.

Bez względu na różnice w podejściu, w końcu wola polityczna prezydenta republiki zostanie przekształcona w decyzję ustanawiającą krajową płacę minimalną – powiedział minister

Koushos powiedział, że celem było zbliżenie obu stron tak blisko, jak to możliwe, ponieważ osiągnięcie porozumienia we wszystkich aspektach było „utopijne”.

Chociaż Koushos nie rozwinął tego tematu, spory między pracodawcami a związkami zawodowymi są rozumiane jako obejmują sposób obliczania płacy minimalnej, czy obejmie ona nowe osoby wchodzące na rynek pracy i godziny pracy.

Szefowa PEO Soteroula Charalambous, mówi o „dystansie” między obiema stronami, który uzasadnia dalsze dyskusję.

Jej zdaniem dyskusje powinny koncentrować się na tym, kogo powinna obejmować płaca minimalna, a także na zapewnieniu, że mechanizmy, które będą stosowane, nie stworzą trudności dla pracowników objętych układami zbiorowymi. Związkowcy w przeszłości wyrażali zaniepokojenie, że płaca minimalna nie jest wykorzystywana jako wymówka do podważania układów zbiorowych, które obejmują również świadczenia innych pracowników.

Może się więc okazać, że po wprowadzeniu płacy minimalnej pracodawcy zrobią wszystko aby zlikwidować także funkcjonujące układy zbiorowe…

A do tego rząd nie powinien dopuścić.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!