Zmiany w wynajmie mieszkań

W skrócie ma to wyglądać tak: jeśli nie zapłacisz za media – nie zmienisz mieszkania.

Biuro legislacyjne przygotowuje nowe przepisy, które uporządkują wynajem mieszkań i apartamentów. Szykują się naprawdę duże zmiany w prawie.


Słyszeliście zapewne historie, kiedy to najemcy zmienia mieszkanie pozostawiając w poprzednim niespłacone zobowiązania – czynsz, wodę a czasem nawet prąd.


Nowe przepisy mają przewidywać, że osoby niepłacące rachunków (w tym między innymi common expenses) może od wspólnoty otrzymać zakaz korzystania między innymi z windy czy parkingu przy budynku.

Co ciekawe, w nowych przepisach umieszczono zapis, że wszystkie budynki muszą być zarządzane przez wspólnotę mieszkaniową lub firmę zewnętrzną, która będzie musiała być wpisana do odpowiedniego rejestru. Jeżeli w chwili wejścia w życie przepisów budynek nie będzie zawiąże wspólnoty gmina będzie mogła powołać tymczasową Komisję o rozszerzonych kompetencjach  w celu zapewnienia mediów i sprawnego funkcjonowania budynku mieszkalnego.

W przepisach umieszczono także zapis o powołaniu Sądu Specjalnego, który zajmowałby się sprawami gospodarowania budynkami mieszkalnymi, a zwłaszcza usługami komunalnymi. 

Nowe prawo przewiduje także, że koniecznym warunkiem przekazania mieszkania nowemu najemcy będzie spłata wszystkich zobowiązań poprzedniego najemcy m.in. opłaty wspólne i media.

Czekają nas zmiany. Przypominamy jednak, że są to razie wstępne propozycje. Nowe prawo musi jeszcze przejść przez parlamentarzystów a tam, wiemy to z doświadczenia, może się dużo zmienić…


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading