Zakład energetyczny bankrutem?

Od trzech lat EAC przynosi straty – ten rok może być rekordowy

Według informacji „Philenews” straty EAC w 2020 roku wyniosły 11,9 mln euro, a w 2021 roku 42 mln euro. Szacunki na 2022 r. są niezwykle niepokojące, ponieważ oczekuje się, że zakończą się niezwykle istotnymi stratami dla Organizacji, biorąc pod uwagę, że straty za pierwsze pięć miesięcy 2022 r. wyniosą 46 mln euro.

Jeśli chodzi o rezerwy gotówkowe, tam sytuacja idzie od złej do gorszej. W 2020 roku EAC posiadało około 400 mln euro, a w 2021 r. zasoby spadły do ​​238 mln euro. W tym roku firma zaczęła korzystać z kredytów bankowych.

EAC samodzielnie tłumaczy skrajnie niekorzystne skutki dla rentowności i sald gotówkowych Agencji, wskazując, że nie są one niezależne od bezprecedensowej sytuacji w sektorze energetycznym, która jest spowodowana czynnikami czysto zewnętrznymi, na które Agencja nie ma wpływu. Przywołuje pandemię koronawirusa, która zakłóciła cały łańcuch dostaw na arenie międzynarodowej, a także wojnę na Ukrainie i środki podjęte przez UE przeciwko Rosji, które doprowadziły do ​​gwałtownego wzrostu cen gazu ziemnego i paliw płynnych na całym świecie. Działania, które nieuchronnie doprowadziły, zdaniem EAC, do znacznego wzrostu cen energii elektrycznej dla wszystkich kategorii odbiorców, a także do znaczących negatywnych skutków dla rentowności i rezerw pieniężnych.

EAC przez długi czas był zobligowany do fakturowania swoich odbiorców po cenie niższej niż rzeczywisty koszt energii, efektywnie finansując rachunki odbiorców, a tym samym lokalną gospodarkę. W konsekwencji Urząd odzyskuje pieniądze po około 2 latach, co nieuchronnie powoduje znaczne zmniejszenie rezerw gotówkowych. 

Podobnie jak w innych krajach europejskich wszystkie taryfy energetyczne są zatwierdzane przez Cypryjski Urząd Regulacji Energetyki (CERA). Zgodnie z decyzjami rządowymi, wiele grup otrzymało od nich zniżki, które powinny zostać zrefundowane przez państwo. Niestety ten proces trwa.

Jak informują media, doszło do takiej sytuacji, że EAC prowadzi teraz rozmowy o zwiększeniu limitów kredytowych…

Okazuje się więc, że o nikt inny jak państwo doprowadza do tego, że jedyna firma energetyczna na Cyprze może wkrótce przestać istnieć.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]