fbpx

Rachunki za prąd wzrosły o 38%

Zdaniem EAC za wzrost cen prądu odpowiedzialny jest wzrost cen paliw.

Tendencja wzrostowa cen rozpoczęła się od marca ubiegłego roku, jak powiedziała KYPE rzeczniczka EAC Christina Papadopoulou, a roczny wzrost ceny płaconej przez konsumenta w sierpniu 2021 r. wyniósł około 38%. Jednak na te koszty wpłynęło również zniesienie 10% rabatu na rachunki EAC w związku z pandemią, która trwała od kwietnia do września 2020 r., ale także duży wzrost kosztów zakupu uprawnień do emisji gazów cieplarnianych.

Koszt cen ropy pozostaje w dużej mierze nieznany nawet w najbliższej przyszłości, pojawienie się gazu ziemnego, a zwłaszcza wzrost udziału Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) w produkcji energii elektrycznej, jest uważane za jedyny sposób na obniżenie i ustabilizowanie cen.


1 lipca ubiegłego roku olej opałowy używany do zasilania elektrowni na Cyprze kosztował 255$ za tonę, podczas gdy w tym samym dniu w tym roku cena wynosiła 472$ za tonę.


Papadopoulou powiedział KYPE, że EAC stale monitoruje ceny produktów naftowych i kupuje raz lub dwa razy w miesiącu w zależności od ceny i kursu walutowego oraz tworzy zapasy na dwa miesiące. Pod koniec każdego miesiąca cena za kilowatogodzinę jest obliczana na podstawie wahań cen ropy i poprzednich zapasów, dlatego różnica w taryfach klientów wydaje się być opóźniona. Dodał, że w sierpniu nastąpił nieznaczny spadek o 1% ceny energii elektrycznej w porównaniu z poprzednim miesiącem, ponieważ w ostatnich tygodniach cena ropy wydaje się spadać. 

Ceny ropy były w ubiegłym roku historycznie niskie. Nasze rachunki są dziś na tym samym poziomie, co w 2018 i 2019 roku

EAC planuje wykorzystanie dużych projektów OZE, jak stwierdziła Papadopoulou. Wkrótce rozpocznie się budowa dużego parku fotowoltaicznego w Akrotiri, który za około dwa lata zaoferuje 12 MW czystej energii, trwa także proces licencjonowania dużych parków fotowoltaicznych we współpracy z archidiecezją w Acherze. 

Większość cypryjskich partii politycznych wezwało rząd do wprowadzenia rozwiązań systemowych, które pozwolą na obniżenie ceny prądu. Partie żądają nie tylko dywersyfikacji źródeł ale także obniżenia podatków od sprzedaży prądu. Jedna z partii złożyła wniosek o pobieranie VAT jedynie od energii elektrycznej i zwolnienie z podatku od pozostałych opłat.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!