To są te testy czy nie?

Jak to jest z testowaniem po przylocie na Cypr?

Teoretycznie, osoby w pełni zaszczepione i posiadające ważny certyfikat unijny nie mają obowiązku wykonywania testów zarówno przed jak i po wylądowaniu na Cyprze – bardzo dokładnie, całą procedurę opisaliśmy tutaj. Władze Cypru, pozostawiły sobie jednak furtkę prawną zezwalającą na testowanie wszystkich (bez wyjątku), którzy przylecieli na Cypr.


Osoby w pełni zaszczepione nie muszą wykonywać testów na obecność koronawirusa przed wylotem na Cypr.

O możliwości kierowania wszystkich przylatujących na obowiązkowe testy informuje także Ambasada RP na Cyprze:

Władze cypryjskie zastrzegają sobie prawo do przeprowadzania bezpłatnych wyrywkowych testów po przylocie. Testowi może być poddana każda osoba, niezależnie od stopnia zaszczepienia, czy posiadania statusu ozdrowieńca. Odmowa poddania się wyrywkowemu testowi skutkuje skierowaniem na przymusową 10-dniową kwarantannę, która może być zakończona wyłącznie po wykonaniu na własny koszt testu PCR. Koszt kwarantanny ponosi pasażer.  

W początkowym okresie działania tej zasady, linie lotnicze informowały o tym fakcie przed rozpoczęciem lotu. WizzAir wysyłał do pasażerów maila, w którym informował, że wszyscy pasażerowie zostaną skierowani na testy po wylądowaniu. Teraz, niestety, ta praktyka została zaniechana.

Co ważne – wyrywkowe testy są wykonywane bezpłatnie. Ich wynik jest dostarczany za pomocą wiadomości SMS bezpośrednio na telefon. W przypadku wyniku pozytywnego, pasażer jest kierowany na bezpłatną kwarantannę organizowaną przez cypryjski rząd.

Przypominamy także, że w przypadku osób niezaszczepionych powyżej 12. roku życia, przed wylotem na Cypr istnieje obowiązek wykonania testu na obecność SARS-CoV-2: testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed wylotem lub szybkiego testu antygenowego nie starszego niż 24 godziny.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading