Rosjanie raczej nie przylecą na Cypr

Jak donoszą europejskie media, państwa europejskie porozumiały się w sprawie kolejnego pakietu sankcji.

Cypryjski minister finansów uspokaja, że nałożone w latach 2014 – 2015 sankcje na Rosję nie wpłynęły znacząco na rynek turystyczny na Cyprze. Przypomnijmy, że wtedy Rosja anektowała Krym.
Zdaniem przedstawicieli ministerstwa w tamtym okresie na Cypr nie przyleciało około 100 tysięcy Rosjan – luka została pokryta przez inne rynki.


Operatorzy kart płatniczych poinformowali, że w związku z nałożonymi sankcjami, karty wydane przez rosyjskie banki stały się bezużyteczne poza Rosją a karty wydane przez europejskie i amerykańskie banki są bezużyteczne w Rosji.


Jak informują media, Unia Europejska, Stany Zjednoczone, Kanada, Australia i Japonia porozumiały się w sprawie odcięcia rosyjskich banków od systemu SWIFT co spowoduje utrudnienia w przesyłaniu pieniędzy do i z Rosji. Ucierpią na tym firmy, które posiadają jakiekolwiek kontakty handlowe z firmami mającymi siedzibę w Rosji.
Analitycy podkreślają, że przesyłanie pieniędzy do i z Rosji nadal będzie możliwe, jednak będzie trwało dużo dłużej i będzie bardziej skomplikowane.

Agencja Reuters, powołując się na przedstawiciela Komisji Europejskiej poinformowała, że zostanie wprowadzony zakaz lotów dla rosyjskich samolotów w unijnej przestrzeni powietrznej. W praktyce uniemożliwi on wykonywanie lotów z terenów rosyjskich na Cypr.
W chwili obecnej taki zakaz obowiązuje już w wielu europejskich krajach (między innymi w Polsce, Wielkiej Brytanii,, Czechach oraz krajach bałtyckich) znacznie utrudniając podróże do większości krajów. Już wprowadzony zakaz doprowadził do znacznego wydłużenia niektórych lotów, na przykład lot z Moskwy do Budapesztu tydzień temu trwał nieco ponad trzy godziny, przedwczoraj o 90 minut dłużej.


W chwili obecnej nie jest wiadome w jaki sposób zostaną potraktowane linie Cyprus Airways, których właścicielem jest rosyjska linia lotnicza S7. Jeżeli firma zostanie potraktowana jako rosyjska, utraci ona możliwość lotów.


Zgodnie ze stanem na dzień dzisiejszy, korytarz powietrzny samolotów lecących z Rosji na Cypr prowadzi jedynie nad Turcją przez co loty nie są w żaden sposób zagrożone. Po wprowadzeniu zakazu lotów nie będą one jednak mogły wlecieć w cypryjską przestrzeń powietrzną przez co połączenia staną się niemożliwe.

Największe agencje finansowe ogłosiły w piątek śmieciowy poziom gospodarki rosyjskiej. Z powodu ataku na Ukrainę, obniżenia kursu rubla oraz nałożonych sankcji, dla przeciętnego Rosjanina wakacje na Cyprze stały się praktycznie niemożliwe.
Po przeliczeniu na ruble ich ceny „wyskoczyły” w kosmos. Należy wziąć pod uwagę także fakt praktycznego odcięcia rosyjskich banków od walut i połączeń międzybankowych – firmy turystyczne nie mają możliwości zapłacenia za wystawione na Cyprze faktury.

Podpisane z rosyjskimi firmami turystycznymi umowy stały się w praktyce niewykonalne.

Możemy zatem zapomnieć w tym roku o przyjeździe turystów z Rosji na Cypr, z powodów oczywistych nie przyjadą także Ukraińcy.

Cypryjski Minister Turystyki poinformował, że trwają intensywne prace nad otwarciem cypryjskiego rynku turystycznego dla innych krajów. Weźmy jednak pod uwagę, że mamy koniec lutego a sezon wakacyjny otworzy się już za miesiąc.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading