Pracowity jak cypryjski urzędnik!

Ignorancja i opóźnianie absolutnie wszystkiego to specjalność większości cypryjskich urzędników. Przykładów jest wiele.

Najbardziej znanym jest zapłata za nasze chorobowe: lekarz wypełnia zwolnienie 10 sekund, pracodawca wypełnia formę w minutę. To było takie proste!

Teraz 3, 4 miesiące urzędnik sprawdza czy nikt się nie pomylił! No i trzeba odliczyć pierwsze 3 dni chorobowego. Za niedzielę też niepłatne. Wy też tak macie? Jesteście chorzy, idziecie do lekarza. Dostajecie zwolnienie na 14 dni. Jest poniedziałek. Za 3 dni nie płacą, potem od czwartku płacą, a w niedzielę nie, bo odliczają dzień wolny.  Wtedy zrzucacie gips ze złamanej nogi, jedziecie na wycieczkę w góry żeby to wolne wykorzystać jak najatrakcyjniej. A w poniedziałek rano już znów możecie spokojnie chodzić o kulach z łóżka do łazienki, z łazienki do kuchni. 


Jak już urzędnicy przeliczą to wtedy ktoś musi taką formę wprowadzić do systemu. I kliknąć Enter. Bardzo niewdzięczna praca. 


No ale w takich przypadkach, pomału, pomału ale coś tam się załatwi. Gorzej jest kiedy nasze wnioski trafiają pod biurko, nawet kiedy wyślemy ich kilka. Do tego bez żadnej odpowiedzi, nawet odmownej. Taka historia dotknęła dwie osoby, które po latach oczekiwania na cypryjski paszport, w końcu poszły do Sądu. Sąd, w sprawie o zaniedbania administracyjne przeciwko państwu, orzekł na korzyść powodów. Odpowiedź na ich wnioski o obywatelstwo cypryjskie trwała zbyt długo, o kilka lat za długo.

Powodowie to osoby urodzone z mieszanych małżeństw między Turkami i Turkami cypryjskimi. Według prawnika reprezentującego obu powodów niepewność polityczna lub trwające rozmowy pokojowe nie są wymówką, by nie odpowiadać na wnioski. Drugie orzeczenie w stprawie, wydane w zeszłym tygodniu, mówiło, że władze cypryjskie działały z naruszeniem prawa, nie odpowiadając na wnioski w rozsądnym terminie.

Powodowie planują teraz skierować sprawę do lokalnych lub międzynarodowych sądów, z Europejskim Trybunałem Praw Człowieka jako ostatnią deską ratunku.

Szacuje się, że około 10 000 dzieci urodziło się z mieszanych małżeństw między Turkami cypryjskimi i Turkami a przeszkody, jakie napotykają w wyniku braku dokumentów z Republiki Cypryjskiej, utrudniają życie wielu rodzinom i ograniczają szanse ich dzieci na studiowanie w krajach europejskich.

Według prawnika pozwów, spośród wszystkich wniosków, w latach 2004-2007 złożono 34,8%. wniosków o obywatelstwo, w latach 2008-2011 6,3 %., w latach 2012-2015 32,9%., a po 2016 r. 16,1%. Po pierwszych aplikacjach przyznano 2000 narodowości, a później proces został spowolniony i ostatecznie całkowicie wstrzymany z powodu polityki. Sprawa byłaby nie do wygrania, gdyby cypryjscy urzędnicy odpowiedzieli na wniosek w rozsądnym terminie, nawet jeśli byłaby to odmowa, oraz jeśli odpisywaliby na kolejne skargi w terminie. Przypomnijmy, że na odpowiedź z urzędu czekamy 30 dni roboczych. W przeciwnym razie możemy śmiało iść do prawnika który skieruje sprawę do sądu. 

Wiele osób spełniających wymagane przez Republikę Cypryjską kryteria nie otrzymało obywatelstwa, o wiele więcej osób, które go nie posiadało, nadal ma do niego prawo na podstawie umów i konwencji międzynarodowych. 


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!