SeoHost.pl

Nieodpowiedzialni urzędnicy

Kilka dni musiało upłynąć aby wyjaśnić sprawę żółwia, który został znaleziony w Pafos. Oczom turystów ukazał się w ubiegły wtorek taki oto widok:

W mediach społecznościowych zawrzało. Pojawiły się sygnały oburzenia i potępienia morderców żółwia, Partia Zielonych zaapelowała o śledztwo. Nie dość tego, że ktoś zamordował i zmaltretował żółwia – zwracano uwagę na roztrzaskaną głowę i obcięte łapy, to jeszcze pomalowali go czerwonym sprayem.

Dopiero kilka dni po zdarzeniu nadeszło wyjaśnienie od urzędników. Okazało się, że martwego żółwia znaleźli turyści i poinformowali o tym fakcie gminę. Zgodnie z przepisami został poinformowany Departament Rybołówstwa. Urzędnik z tego departamentu pomalował skorupę żółwia aby nie mogła zostać użyta do innych celów i aby żółw nie został policzony do statystyk podwójnie. Wystąpił następnie z pismem do gminy Pafos, że ta może go już zutylizować, gdyż zostały pobrane tkanki do badań.

W wyniku przeprowadzonych badań okazało się, że żółwica zmarła śmiercią naturalną a morze wyrzuciło ją na brzeg już w znacznym stopniu rozkładu i dlatego jej odnóża i głowa wyglądała jak po szatkowaniu.

Niestety, na Cyprze brakuje jednej podstawowej rzeczy – komunikacji. Sprawa żółwia to najlepszy tego przykład. Martwy żółw został znaleziony w niedzielę wieczorem, urzędnik zgłosił do gminy zakończenie badań w poniedziałek rano a we wtorek wieczorem żółw nadal leżał w tym samym miejscu… Wyjaśnienie całej sytuacji zajęło urzędnikom tydzień!

Należy pamiętać, że Cypr jest wśród najlepszych krajów świata, które opiekują się żółwiami. Program ochrony żółwia został wprowadzony w życie w 1978 roku i został już wielokrotnie nagrodzony przez organizacje międzynarodowe.

Jeżeli zobaczycie na Cyprze żółwia w niebezpieczeństwie lub zaobserwujecie niezabezpieczone gniazdo możecie to zgłosić pod jeden z numerów telefonów 22807835 lub 22807859 (Nikozja), 99489645 (Larnaka i Famagusta), 99725707 (Zygi), 99486130 (Limassol) i 9948962 (Pafos) lub przez e- maila  mmarcou@dfmr.moa.gov.cy  i  evasiliou@dfmr.moa.gov.cy.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!