fbpx

Zasady podróży Polska – Cypr i Cypr – Polska

Jakie zasady obowiązują przy podróży do Polski a jakie na Cypr? Przepisy non stop się zmieniają – oto te najnowsze.

Loty do Polski z Cypru

W związku z wprowadzonymi zmianami, po przylocie do Polski z Cypru, obowiązuje 14. dniowa kwarantanna.

Z kwarantanny zwolnione osoby, które zakończyły proces szczepień (przyjęły dwie dawki zarejestrowanej przez Unię Europejską szczepionki) i posiadają unijny GreenPass lub zaświadczenie z punktu szczepień.

Z kwarantanny zwalnia negatywny wynik testu PCR lub antygenowy wykonany w Polsce po przylocie a także negatywny wynik testu antygenowego lub PCR wykonany nie wcześniej niż 48 godzin na Cyprze. Akceptowany jest także test wykonywany bezpłatnie w mobilnych punktach (ich listę znajdziecie tutaj)

Cypr nie wydaje jeszcze tak zwanych unijnych paszportów covido’wych (mają zostać wprowadzone od 01.07.2021) – należy pobrać dokument tymczasowy w swoim mieście. Aktualna lista punktów wydających zaświadczenia znajduje się na tutaj>>>

Na polskich lotniskach można wykonać testy po przylocie do kraju (szczegóły znajdziecie na stronach internetowych lotnisk)


Turyści, aby swobodnie poruszać się po wyspie i mieć bezproblemowy wstęp do wszystkich atrakcji turystycznych i sklepów powinni posiadać przy sobie CyprusFlightPass – szczegóły tutaj.


Loty na Cypr z Polski

W przypadku podróży na Cypr rozróżniane są dwie kategorie podróżnych. W pierwszej znajdują się obywatele mieszkańcy, którzy posiadają Yellow Slip i mogą go okazać przy wejściu do samolotu oraz turyści. Wszyscy pasażerowie są zobowiązani do złożenia wniosku o CyprusFlightPass w ciągu 24 godzin przed odlotem.

W przypadku obywateli i rezydentów (obowiązkowe jest okazanie dokumentów poświadczających rezydencję lub obywatelstwo w kraju wylotu) testy PCR są wykonywane po przylocie na wyspę (30€ na lotnisku w Larnace i 32€ na lotnisku w Pafos).
Zasada ta obowiązuje także członków rodzin obywateli Cypru (małżonkowie, małoletnie dzieci), nie obowiązuje natomiast członków rodzin rezydentów.

W przypadku turystów przed wejściem do samolotu należy okazać negatywny wynik testu PCR wykonany nie wcześniej niż 72. godziny przed lotem.

Od 03.06.2021 roku Polska trafiła do kategorii pomarańczowej – nie obowiązuje płatny test po przylocie na Cypr. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że samolot przylatujący z Polski zostanie wyznaczony do bezpłatnych testów PCR, które będą wykonywane tuż po przylocie.

Wszystkie osoby, które ukończyły proces szczepień (przyjęły dwie dawki szczepionki lub minęło 14. dni od przyjęcia szczepionki Johnson & Johnson) są zwolnione z obowiązkowych testów PCR przed wylotem i po przylocie – szczegóły na: https://cyprusflightpass.gov.cy/en/vaccinated-passengers


Podróż na Cypr Północny

W przypadku przekraczania granicy lądowej pomiędzy Republiką Cypryjską a obszarami okupowanymi (Cypr Północny), każda osoba jest zobowiązana do okazania negatywnego wyniku testy PCR lub szybkiego testu antygenowego wykonanego nie wcześniej niż 7 dni wcześniej. Wyniki testu muszą okazywać także dzieci powyżej 6. roku życia.

W chwili obecnej nie jest brany pod uwagę fakt szczepień – osoby zaszczepione także są zobowiązane do okazania negatywnego wyniku testu.

Przypominamy, że podróż bezpośrednio z Polski na Cypr Północny nie jest możliwa – tak zwana Turecka Republika Cypru Północnego nie jest w rozumieniu prawa międzynarodowego państwem a Polska i Unia Europejska nie mają nawiązanych żadnych stosunków dyplomatycznych z tamtymi terenami.

Niektórzy pogranicznicy z północy wymagają zaświadczenia (oświadczenia sądowego), że w ciągu ostatnich 14 dni przebywało się na terenie Republiki Cypryjskiej – bez tego dokumentu nie pozwalają na przekroczenie zielonej linii i wejście na obszary okupowane.

Aktualizacje

Wszystkie aktualizacje na bieżąco publikujemy na naszej stronie https://cypr24.eu/podroz/ – zapraszamy do zapoznania się z nimi przed podróżą.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!