fbpx

Z testem czy bez? Lecimy do Polski i na Cypr (aktualizowany)

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Jakie zasady obowiązują przy podróży do Polski a jakie na Cypr? Przepisy non stop się zmieniają – oto te najnowsze.

Loty do Polski z Cypru (aktualizacja 31.07.2021)

W związku z wprowadzonymi zmianami, po przylocie do Polski z Cypru, obowiązuje 10. dniowa kwarantanna.

Z kwarantanny zwolnione osoby, które zakończyły proces szczepień (przyjęły dwie dawki zarejestrowanej przez Unię Europejską szczepionki) po 14. dniach od ostatniej dawki.

Z kwarantanny zwalnia negatywny wynik testu PCR lub antygenowy wykonany nie wcześniej niż 48 godzin na Cyprze, wykonanie testu po przylocie na lotnisku oraz test wykonany do 48. godzin po przylocie do Polski lub zaświadczenie o wyzdrowieniu z Covid19 (ważne 180 dni).

UWAGA!
Po wykonaniu testu na Cyprze należy pobrać jego wynik w formie papierowej – wynik w formie sms’a nie jest honorowany przez służby graniczne!

Z obowiązku odbycia kwarantanny nie stosuje się w stosunku do dzieci do ukończenia 12. roku życia, które przekraczają granicę Rzeczypospolitej Polskiej z rodzicem, który posiada negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 albo jest w pełni zaszczepiony przeciwko COVID-19.

Od 01.07.2021 Cypr wystawia i akceptuje cyfrowe certyfikaty UE – jak go uzyskać wyjaśniamy na https://cypr24.eu/certfikat/

Na polskich lotniskach można wykonać testy po przylocie do kraju (szczegóły znajdziecie na stronach internetowych lotnisk)

Od 17 lipca przed odprawą po przekroczeniu granicy RP należy wypełnić elektronicznie Kartę Lokalizacji Pasażera (KLP) na https://aplikacje.gov.pl/app/klp/#/home


Niezaszczepieni turyści, aby swobodnie poruszać się po wyspie i mieć bezproblemowy wstęp do wszystkich atrakcji turystycznych i sklepów powinni posiadać przy sobie CyprusFlightPass przez 72 godziny od dnia przylotu. Po tym czasie powinni co 48 godzin wykonywać testy antygenowe.


Loty na Cypr z Polski (aktualizacja 05.01.2022)

Od 28.10.2021 roku Polska trafia do kategorii czerwonej – zaszczepieni pasażerowie oraz ozdrowieńcy (z ostatnich 180 dni) przylatujący z Polski są zwolnieni z wykonywania testów przed przylotem na Cypr, pasażerowie niezaszczepieni są zobowiązani natomiast do poddania się laboratoryjnemu testowi PCR w ciągu 72 godzin przed odlotem oraz do wykonania drugiego testu PCR po przylocie na wyspę (do czasu otrzymania negatywnego wyniku testu są zobowiązani do samoizolacji)

Turyści przebywający na Cyprze mogą korzystać z Europejskiego Certyfikatu Cyfrowego COVID tak samo jak z SafePass.

Obowiązkowe testy PCR dla wszystkich

Od 06.01.2022 (od godz. 23:00) wszystkie osoby przylatujące na Cypr (powyżej 12. roku życia, bez znaczenia na fakt szczepienia) muszą okazać negatywny wynik testu PCR wykonany nie wcześniej niż 72 godziny przed przylotem. Wprowadzono także obowiązkowe testy PCR na lotniskach dla wszystkich podróżnych. Koszt testu to 15€ na lotnisku w Larnace oraz 19€ na lotnisku w Pafos i wykonywany jest wszystkim podróżnym – bez znaczenia na kraj przylotu, fakt szczepienia czy też ozdrowienia z covid19.
Od 14.01.2022 (od godz. 5:00) istnieje możliwość wykonania zamiast testu PCR szybkiego testu antygenowego – ten test jest ważny 24 godziny.

Od dnia 15 grudnia 2021 r. pasażerowie przybywający do Republiki Cypryjskiej są zobowiązani do poddania się szybkiemu testowi antygenowemu po 72 godzinach od daty przybycia. Szybki test antygenowy zostanie wykonany bezpłatnie w punktach pobierania próbek Ministerstwa Zdrowia (ich listę znajdziecie tutaj), za okazaniem karty pokładowej i dokumentu tożsamości (dowód osobisty, paszport). Z wykonania dodatkowego testu zwolnione są osoby, które otrzymały dawkę przypominającą / trzecią dawkę szczepionki.


Podróż na Cypr Północny (aktualizacja 27.12.2021)

Cypr Północy sklasyfikował Polskę jako kraj czerwony.

  • osoby w pełni zaszczepione oraz ozdrowieńcy, którzy przeszli COVID19 w okresie od 30 do 180 dni przed wjazdem na Cypr Północny są zobowiązani do wykonania testu PCR nie wcześniej niż na 72 godziny przed planowana podróżą, kolejny test wykonywany jest po wjeździe. W tym czasie obowiązuje kwarantanna
  • w przypadku osób niezaszczepionych drugi test wykonywany jest po 7 dniach – przez ten okres należy przebywać w kwarantannie

Dzieci do lat 5 są zwolnione z testu. Dzieci w wieku od 6 do 18 lat mogą wjechać na Cypr Północny wyłącznie z zaszczepionymi rodzicami po przedstawieniu negatywnego wyniku testu PCR wg zasad jak dla osób dorosłych.

Wszyscy podróżni mogą zostać poddani dodatkowemu testowi podczas przekraczania granicy.

Niektórzy pogranicznicy z północy wymagają od rezydentów Cypru zaświadczenia (oświadczenia sądowego lub notarialnego), że w ciągu ostatnich 14 dni przebywało się na terenie Republiki Cypryjskiej – bez tego dokumentu nie pozwalają na przekroczenie zielonej linii i wejście na obszary okupowane.

Wszystkie osoby powyżej 18 lat wjeżdżające na teren Cypru Północnego drogą lądową zobowiązane są do posiadania kodu QR. Należy wypełnić formularz znajdujący się na stronie adapass.gov.ct.tr w pierwszej kolejności klikając na czarne pole TRNC Passenger, następnie wpisując wymagane dane. UWAGA! Formularz można wypełnić jedynie na urządzeniu mobilnym. Do formularza należy dołączyć wynik testu PCR i/lub potwierdzenie szczepienia. Dokumenty należy posiadać przy sobie.


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!