Jakie zasady obowiązują przy podróży do Polski a jakie na Cypr?

Przepisy non stop się zmieniają – oto te najnowsze, obowiązujące na dzień dzisiejszy.

Loty do Polski z Cypru

W związku z wprowadzonymi zmianami, po przylocie do Polski z Cypru, obowiązuje 10. dniowa kwarantanna. Z kwarantanny zwolnione osoby, które zakończyły proces szczepień (przyjęły dwie dawki zarejestrowanej przez Unię Europejską szczepionki) po 14. dniach od ostatniej dawki.

Z kwarantanny zwalnia także negatywny wynik testu PCR lub antygenowego wykonany nie wcześniej niż 48 godzin na Cyprze, wykonanie testu po przylocie na lotnisku oraz test wykonany do 48. godzin po przylocie do Polski. Akceptowany jest także test wykonywany bezpłatnie w mobilnych punktach (ich listę znajdziecie tutaj)

UWAGA!
Po wykonaniu testu na Cyprze należy pobrać jego wynik w formie papierowej – wynik w formie sms’a nie jest honorowany przez służby graniczne!

Obowiązku odbycia kwarantanny nie stosuje się w stosunku do dzieci do ukończenia 12. roku życia, które przekraczają granicę Rzeczypospolitej Polskiej z rodzicem, który posiada negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 albo jest w pełni zaszczepiony przeciwko COVID-19.

Od 01.07.2021 Cypr wystawia i akceptuje cyfrowe certyfikaty UE – jak go uzyskać wyjaśniamy na https://cypr24.eu/certfikat/

Na polskich lotniskach można wykonać testy po przylocie do kraju (szczegóły znajdziecie na stronach internetowych lotnisk).

Przed odprawą po przekroczeniu granicy RP należy wypełnić elektronicznie Kartę Lokalizacji Pasażera (KLP) na https://aplikacje.gov.pl/app/klp/#/home


Turyści, aby swobodnie poruszać się po wyspie i mieć bezproblemowy wstęp do wszystkich atrakcji turystycznych i sklepów powinni posiadać przy sobie CyprusFlightPass – szczegóły tutaj.


Loty na Cypr z Polski

Polska jest w kategorii zielonej – pasażerowie przylatujący z Polski są zwolnieni z wykonywania testów przed przylotem na Cypr. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że pasażerowie z Polski mogą zostać skierowani na bezpłatny, wyrywkowy test na lotnisku po przylocie.

Podróż na Cypr Północny

W przypadku przekraczania granicy lądowej pomiędzy Republiką Cypryjską a obszarami okupowanymi (Cypr Północny), każda osoba jest zobowiązana do okazania negatywnego wyniku testy PCR lub szybkiego testu antygenowego wykonanego nie wcześniej niż 7 dni wcześniej. Wyniki testu muszą okazywać także dzieci powyżej 6. roku życia.

Polska nadal znajduje się w żółtej kategorii. Oznacza to, że wszyscy którzy zakończyli proces szczepień lub mają potwierdzenie ze przeszli COVID w ciągu ostatnich 6. miesięcy, mogą wjechać z negatywnym testem nie starszym niż 72 godziny. Osoby, które nie są zaszczepione mogą wejść na tereny okupowane jedynie na podstawie negatywnego testu – będą jednak kierowane na 7. dniową kwarantannę.

Pogranicznicy z północy wymagają zaświadczenia (oświadczenia sądowego lub notarialnego), że w ciągu ostatnich 14 dni przebywało się wyłącznie na terenie Republiki Cypryjskiej – bez tego dokumentu nie pozwalają na przekroczenie zielonej linii i wejście na obszary okupowane.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading