fbpx

Północ nadal bez prądu

We wtorek przerwy w dostawie prądu nadal dotykały północ, wpływając na działanie szpitali, które obecnie korzystają z generatorów awaryjnych.

W poniedziałek rząd Republiki otrzymał prośbę o przekazanie energii elektrycznej na północ, ponieważ jedna z jej dwóch elektrowni przestała działać. Według doniesień prasowych Turków cypryjskich stało się tak, ponieważ w elektrowni skończyło się paliwo.

Nowe raporty opublikowane we wtorek mówiły, że przerwy w dostawie prądu będą trwać cztery godziny bez szczegółów dotyczących ich przebiegu.

W rozmowie z turecką cypryjską gazetą Yeniduzen, szef „urzędu energetycznego” na północy, Hassan Akayit, powiedział, że więcej paliwa ma być dostarczonych do potrzebujących elektrowni w środę, od czwartku natomiast przerwy w dostawie prądu powinny być znacznie krótsze.

Elektrownia Kyrenia działa obecnie na poziomie 50 procent swojej całkowitej mocy dzięki generatorom dostarczonym przez prywatną turecką firmę Aksa – powiedział. 
To nie jest idealne, ale jest rozwiązaniem tymczasowym.

Ogólne wyłączenie prądu, które miało miejsce w poniedziałek o 22:00, wywołało oburzenie na północy, zmuszając „premiera” Unal Ustel do zwołania awaryjnego spotkania „gabinetowego”, po czym wyjaśnił, że firma odpowiedzialna za dostarczanie energii na większości obszarów północy , Sideral Denizcil, nie wywiązał się ze swoich zobowiązań.

Zdajemy sobie sprawę z poważnych zakłóceń spowodowanych przerwami w dostawie prądu i robimy wszystko, co w naszej mocy, aby rozwiązać te problemy – powiedział Ustel.
Brak paliwa nie jest główną przyczyną przerw w dostawie prądu, ale jest to problem związany z konserwacją generatorów

Dodał, że międzynarodowe firmy energetyczne zostały już poproszone o tymczasowe dostawy energii.

Stowarzyszenie medyczne Turków cypryjskich poinformowało serwis informacyjny Kibris, że przerwy w dostawie prądu miały w ostatnich dniach poważne konsekwencje dla szpitali.

Powtarzające się przerwy w dostawie prądu mają bezpośredni wpływ na jakość opieki zdrowotnej w naszych szpitalach – podało stowarzyszenie.
Pacjenci, którzy polegają na maszynach, aby przetrwać, nie mogą długo radzić sobie bez elektryczności. 

Ze względu na cięcia wiele szpitali i ośrodków zdrowia, zwłaszcza Szpital Stanowy Burhan Nalbantoğlu, nie mogło obsługiwać pacjentów. Pacjenci czekali przed budynkami na zaplanowane wcześniej badania tomografem – nie mogło zostać wykonane ze względu na brak energii elektrycznej.

Adil Özyılkan, naczelny lekarz szpitala w Nikozji, powiedział, że pacjenci, którzy otrzymają radioterapię, także muszą czekać.

Jeden z mieszkańców, którzy przyszli oddać krew powiedział:

Ludzie przyjmowani na operację potrzebują krwi. Zamierzali pobrać ode mnie dwie jednostki krwi, ale nastąpiła przerwa w dostawie prądu, byli w stanie pobrać pół jednostki.

Odwiedzający północ turyści twierdzą, że na ulicach roznosi się charakterystyczny zapach palonego paliwa spalanego przez generatory prądu.

Na wielu skrzyżowaniach nie działa sygnalizacja świetlna co powoduje chaos drogowy, nie działają także telefony komórkowe.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!