fbpx

Co dalej z rachunkami za prąd?

Aktualne obniżki podatków na energię elektryczną obowiązują do końca sierpnia – rząd myśli co zrobić dalej…

Prezydent Cypru powiedział dziennikarzom, że rząd zastanawia się co zrobić aby utrzymać niższe ceny za prąd.

Przypomnijmy, że aktualna obniżka podatków obowiązuje jedynie do końca sierpnia.

Prezydent powiedział, że na piątkowym spotkaniu padło wiele pomysłów – jednym z nich jest przyznanie specjalnych bonów obniżających rachunki za prąd wybranym grupom społecznych.

Prezydent zapowiedział, że z całą pewnością “coś zostanie zrobione” – społeczeństwo nie zostanie pozostawione same sobie z wysokimi rachunkami za prąd.

Na piątkowym spotkaniu ustalono między innymi, że rząd oceni nowe środki, które mogą zostać wprowadzone od 31 sierpnia, kiedy to skończą się obecne obniżki VAT na energię elektryczną. Przypomnijmy, że w maju rząd podjął decyzję o przedłużeniu do sierpnia obniżki VAT na energię elektryczną z 19 proc. do 9 proc. dla wszystkich gospodarstw domowych oraz z 19 proc. do 5 proc. dla grup wrażliwych.

Zaproponowano także zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych – to jednak wymaga współpracy pomiędzy wieloma instytucjami.

Planowana jest także kampania informacyjna, która pomoże uświadomić społeczeństwu sposoby oszczędzania energii.

Według Eurostatu w drugiej połowie 2021 r. średnia cena energii elektrycznej dla cypryjskich gospodarstw domowych wynosiła 23 centy/kWh – z czego aż 37 proc. to podatki. Porównywalne liczby odpowiednio dla Grecji wyniosły 19,5 centa/kWh i 20 procent, a dla Malty 13 centów/kWh i pięć procent. 

Wzrost cen energii elektrycznej na Cyprze w zeszłym roku był trzecim najwyższym w Europie, ponad trzykrotnie wyższym niż średnia UE.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!