Dalsze obniżenie podatków

Nawet o trzy miesiące rząd przedłuży obniżkę akcyzy na paliwo i obniżkę podatku VAT na rachunki za prąd.

Taką deklarację złożył minister finansów Constantinos Petrides w rozmowie z Cypryjską Agencją Informacyjną. Odpowiadając na pytanie o rosnącą inflację w obecnym otoczeniu gospodarczym, Petrides przyznał, że walka z presją inflacyjną jest trudna ze względu na jej strukturalny charakter, ponieważ ceny energii będą nadal rosły, napędzane napięciami geopolitycznymi, ale także dążeniem UE ograniczeń związanych z CO2.


Przypomnijmy, że podatek VAT normalnie wynosi 19% – cypryjski rząd zdecydował się o jego czasowej obniżce dla gospodarstw domowych do 9% a dla grup szczególnie wrażliwych do 5%.


Rząd utrzyma także obniżoną, najniższą w Europie, stawkę podatku akcyzowego dla paliw. Nieoficjalnie, cypryjskie media twierdzą, że obnizka zostanie utrzymana do końca sierpnia.

Ceny paliw na Cyprze wciąż rosną co jest całkowicie niewytłumaczalne dla konsumentów.

Zgodnie z informacjami płynącymi ze światowych giełd, od kilku tygodni ropa kosztuje około 100$ za baryłkę, na wielu rynkach cena paliw spada. Niestety, wbrew wszystkim wskaźnikom cena paliw na Cyprze wciąż rośnie.

Cypr nie posiada własnej rafinerii – kupuje już gotowe paliwa. W żaden sposób nie wyjaśnia to jednak faktu, że ceny paliw na stacjach benzynowych powinny rosnąć.

Już wcześniej rząd ostrzegał, że ustali maksymalną cenę paliwa – czy posunie się do tego kroku?


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!