Płaca minimalna będzie sprawiedliwa

Płaca minimalna na pewno zostanie przyjęta i będzie wystarczająco sprawiedliwa, aby zadowolić wszystkich – zapewnił w czwartek wieczorem Nikos Anastasiadis.

Rząd zapowiedział, że do końca sierpnia konsultacje muszą zakończyć się sukcesem, ale na razie przepaść jest duża i nie uzasadnia optymizmu.

To, co związkowcy i wszyscy w ogóle muszą wiedzieć, to to, że jesteśmy zdeterminowani i że będzie płaca minimalna – powiedział prezydent
Mamy wspólne stanowisko ze wszystkimi, płaca minimalna na pewno zostanie przyjęta i będzie na tyle sprawiedliwa, aby zadowolić wszystkich.

Związki krytykują organizacje pracodawców za próby zmiany ram ustalania płacy minimalnej, organizacje pracodawców twierdzą, że dialog nigdy nie został zakończony, więc prezentowane przez nie stanowiska powinny także być brane pod uwagę. 

Spór odnotowano co do sposobu obliczania płacy minimalnej, a w szczególności czy będzie ona obliczana na podstawie danych Służby Statystycznej (która wylicza niższą medianę płacy) czy europejskiego badania EU-SILC.

Było praktycznie pewne, że obie strony będą prezentować zupełnie odmienne stanowiska.

Związkowcy chcą ustalenia minimalnego wynagrodzenia na podstawie badań unijnych (kwota jest wyższa w chwili obecnej o około 300€) a pracodawcy nie chcą nawet o tym słyszeć.

Z wypowiedzi rządzących wynika jednak jasno, że rząd zrobi wszystko, nawet wbrew partnerom społecznym, aby to rozwiązanie zostało wprowadzone.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading