Płaca minimalna na Cyprze

Jedna z naszych czytelniczek przysłała takiego oto maila:

Słyszałam plotki o podniesieniu płacy minimalnej od stycznia 2017 roku i nie bardzo wiem czy to prawda. Pracuje w hotelu jako cleaner czy mogą państwo jeśli wiedzą udzielić informacji dotyczącej wynagrodzenia na pełnym etacie.

W kilku krajach Europy nie ma pojęcia płacy minimalnej. Do tych krajów należą Dania, Włochy, Finlandia, Szwecja i Cypr. Plotki, o których zapewne Pani słyszała dotyczą tylko pewnej grupy zawodów do których należą pracownicy administracji rządowej i tych, którzy wykonują umowy zawierane prywatnie (podobne do polskich umów zleceń lub o dzieło). Do grupy tych pracowników należą m.in. ochroniarze, sprzątaczki biur czy opiekunki dzieci. Podobne uregulowanie prawne zostało wprowadzone także w przypadku firm zatrudniających małą ilość pracowników, jak na przykład sprzedawcy.

Jeżeli chodzi o pracowników hoteli czy zakładów pracy, które zatrudniają większą liczbę osób (na przykład sieci sklepów) wszelkie składniki wynagradzania ustalane są w tak zwanych układach zbiorowych (collective agreement). Jest to umowa pomiędzy związkami zawodowymi (takimi jak PEO, SEK czy DEOK) a właścicielami firm. To w tych umowach właśnie zawarte są wszystkie składniki wynagrodzeń wypłacanych przez pracodawcę.

Do 1. kwietnia 2012 roku (czyli do momentu kryzysu na Cyprze) podwyżki wynagrodzeń były ustalane co roku w kwietniu. Niestety, od tego czasu minimalne wynagrodzenie zostało zamrożone. Aktualnie wynosi ono 870€ miesięcznie dla nowych pracowników i jest automatycznie podnoszone do 924€ miesięcznie jeśli pracownik pracuje u tego samego pracodawcy powyżej 6. miesięcy.

Należy jednak dodać, że aktualnie trwają rozmowy z rządem na temat odmrożenia podwyżek. Związane jest to bezpośrednio z sytuacją finansową Cypru i tym, że wszystkie dane statystyczne pokazują, że w kraju zakończył się już kryzys. Wszystkie związki zawodowe i organizacje związkowe naciskają na Ministerstwo Pracy o jak najszybsze rozmowy w sprawie prawnego uregulowania tego problemu. Nie chodzi tylko i wyłącznie o określone już w przepisach zawody, ale także o rozszerzenie płacy minimalnej na wszystkich pracowników. Bo przecież nie wszystkie „duże” zakłady pracy podpisują umowy ze związkami a wtedy wynagrodzenie minimalne nie jest prawnie określone. To już wkrótce ma się zmienić.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from CYPR24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading