fbpx

Nikozja nie jest dla niewidomych?

Stolica Cypru wygląda jak tor przeszkód – niepełnosprawni mają problemy z poruszaniem się po Nikozji.

Właśnie wyremontowane ulice Nikozji pokazują jedno – nie są przystosowane dla niepełnosprawnych. Cypryjska Organizacja na rzecz Niewidomych (POT), w oświadczeniu opublikowanym na Facebooku, oskarżyła gminę Nikozja o wykluczenie ich z życia stolicy.


W teorii, specjalne linie w chodnikach miały pomagać w poruszaniu się niewidomym – tak jest na całym świecie, w praktyce wyglądają tak jak na zdjęciu obok.


Wśród elementów projektowych uznawanych za problematyczne są braki w stosowaniu norm krajowych i międzynarodowych dotyczących wymiarów i odległości urządzeń w przestrzeni publicznej; specyfikacje oświetlenia; kolor i sygnalizacja; przewodniki dla osób niewidomych i niedowidzących; bałagan na chodniku; a w centralnej Nikozji i na Placu Eleftherias przeszkody i bariery w ruchu.

Zdaniem organizacji projekt jest całkowicie niezgodny z Międzynarodową Konwencją o Prawach Osób Niepełnosprawnych a elementy projektu są wręcz niebezpieczne, np. kostki granitowe z ostrymi narożnikami umieszczone na środku chodników.

POT zarzuca gminie „okłamywanie” Komisji Europejskiej, że projekt spełnia wymogi dostępności przewidziane w przepisach o finansowaniu projektów z UE oraz całkowite lekceważenie godności osoby niewidomej. Zdaniem organizacji niewidomi i osoby niedowidzące są traktowani jak obywatele drugiej kategorii.

Z jednej strony władze starają się zmieniać otoczenie tak aby niepełnosprawnym pomagać (nowe miejsca parkingowe, platformy na plażach) z drugiej jednak nowe projekty całkowicie im życie utrudniają.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!