Oficjalnie nikt tego nie potwierdza, jednak w polskich mediach pojawia się informacja, że to między innymi Cypr był przeciwny odcięciu Rosji od systemu SWIFT
Do tej pory nie udało się porozumieć przywódcom europejskim w sprawie wyłączenia dostępu dla Rosji do systemu rozliczeń międzynarodowych SWIFT. Eksperci twierdzą wprost, że byłaby to bomba atomowa systemu finansowego świata. Niestety, byłaby to broń obusieczna.
Obrady przywódców europejskich były tajne. Jak informowali obserwatorzy czwartkowego szczytu w Brukseli zakazano nawet wnoszenia do sali obrad urządzeń elektronicznych. Co chwilę jednak wypływają na światło dzienne kolejne informacje na temat toczących się do późnych godzin dyskusji.
Niektóre państwa, w tym między innymi Polska, w związku z atakiem Rosji, żądają odcięcia tego kraju od bankowego systemu informatycznego SWIFT.
Oficjalnie przeciwnikiem odcięcia od systemu są Niemcy – powiedział to wyraźnie Kanclerz Niemiec. Nieoficjalnie, polscy politycy twierdzą, że przeciwko były także Węgry, Włochy oraz Cypr.
Szef włoskiego MSZ zaprzeczył tym informacjom, szef ministerstwa finansów Niemiec powiedział natomiast, że zadanie to byłoby trudne ale jest wykonalne, natomiast przedstawiciele Węgier i Cypru nie wypowiedzieli się w tej kwestii dla mediów.
Zdaniem szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella po piątkowym spotkaniu szefów MSZ państw członkowskich w Brukseli kwestia odcięcia Rosji jest nadal na stole i wyłączenie Rosji z systemu SWIFT może zostać przyjęte w najbliższych dniach, w zależności od dalszego postępowania Rosji.
Nieoficjalnie mówi się także, że w kolejnych etapach sankcji jest możliwe zawieszenia wydawania jakichkolwiek wiz do Unii Europejskiej dla obywateli Rosji i współpracującej z nią Białorusi. Tego typu decyzję już podjęły niektóre kraje Europy – wiz nie wydaje między innymi Litwa i Słowacja.
Istnieje także prawdopodobieństwo, że kraje unijne zdecydują się a całkowite zamknięcie europejskiej przestrzeni powietrznej dla samolotów rosyjskich – taki zakaz wprowadziły już między innymi Polska oraz Wielka Brytania.
Większość decyzji musi być podejmowana jednomyślnie. Otwartym więc pozostaje pytanie czy Cypr, którego główny przychód to sektor turystyczny oraz bankowy nie zgłosi swojego veta także w tym przypadku.
Zostaw swój komentarz: