fbpx
EnglishGreekPolishRussian
  • Limassol 27'C ☼
  • Nicosia 28'C 🌥
  • Larnaca 28'C 🌥
  • Ayia Napa 28'C 🌥
  • Paphos 25'C ☁
  • Limassol 27'C ☼
  • Nicosia 28'C 🌥
  • Larnaca 28'C 🌥
  • Ayia Napa 28'C 🌥
  • Paphos 25'C ☁

Nieoficjalnie: będzie strajk w hotelach

Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, największe organizacje związkowe planują przeprowadzenie akcji strajkowych na przełomie maja i czerwca tego roku we wszystkich hotelach na Cyprze.

Po raz kolejny odmówiono podpisania umowy pomiędzy związkowcami, rządem i przedstawicielami hoteli. Związki walczą o powrót wszystkich przywilejów, które zostały zabrane podczas wybuchu kryzysu finansowego na wyspie. Nie podpisano także porozumienia gwarantującego podwyżki dla wszystkich pracowników hoteli.

Związkowcy wypowiadają się jak na razie nieoficjalnie, hotelarze nie wierzą w strajk. Podczas naszych rozmów z pracownikami hoteli widać olbrzymią desperację, żądania powrotu “starych” przywilejów słychać coraz głośniej.

Przypomnijmy, że po wybuchu kryzysu pracownicy hoteli (ale nie tylko, także między innymi kierowcy autobusów, pielęgniarki, pracownicy administracyjni) zgodzili się na czasowe ograniczenia związane z naliczaniem wynagrodzeń. Wcześniej za każde dwie przepracowane niedziele mogli liczyć na jeden dodatkowy dzień wolny od pracy (teraz po trzech kolejno przepracowanych niedzielach jest to tylko pół dnia), składki na Provider Found były odprowadzane po 10% (płacili tyle samo pracownik i pracodawca) – teraz pracodawca płaci 5%, za przepracowane święto państwowe należały się dodatkowe dwa dni wolnego – teraz nie należy się nic, zostały także ograniczone podwyżki i obniżone inne składniki pensji. Stara umowa gwarantowała także coroczne podwyżki o 1-2% – teraz tego nie ma. Rozwiązanie miało zostać wprowadzone tymczasowo a do starych zasad miano wrócić już trzy lata temu.

Pomimo wielogodzinnych negocjacji do tej pory strony nie osiągnęły porozumienia – hotelarze twierdzą, że ich nie stać na powrót do starego systemu. Ministerstwo Turystyki twierdzi, że turystów jest coraz więcej, hotele inwestują w infrastrukturę a statystycznie płacą swoim pracownikom mniej niż w innych branżach – urząd statystyczny określił, że jest to aż 500€ miesięcznie mniej.

Pracownicy mówią dość. Naciskają na swoich przedstawicieli w związkach aby te ogłosiły najpierw kilkugodzinny strajk ostrzegawczy a potem strajk generalny. Z tego co nam udało się ustalić już został wszczęty spór zbiorowy w tej sprawie a pierwszy strajk ma zostać ogłoszony lada chwila i ma zostac przeprowadzony pod koniec maja.

Ciekawe jak na to zareagują turyści…

Skomentuj

Więcej w tym temacie: