Nieczystości wpływają prosto do morza

Komisja Europejska zakazała sprzedaży ryb z Famagusty z północnej części Cypru po wykryciu, że nieoczyszczone ścieki są odprowadzane bezpośrednio do morza

Cały proceder trwa od około dwóch miesięcy. Eksperci unijni stwierdzili, że ścieki z obszarów okupowanych odprowadzane sa bezpośrednio do morza w rejonie cumowania kutrów rybackich. Północ tłumaczyła się awarią oczyszczalni, która podobno została usunięta.


Spośród 38 próbek pobranych w kwietniu z różnych części wybrzeża na północy, w 17 stwierdzono obecność bakterii Enterococci i Escherichia coli.


Szef stowarzyszenia rybaków twierdzi, że za ten stan rzeczy pełną odpowiedzialność ponoszą władze centralne Cypru Północnego.

Nieoczyszczone ścieki trafiają do portu rybackiego, w którym cumują statki rybackie.Na wodach otwartych, gdzie prowadzi się połowy, nie ma zanieczyszczeń – twierdzą rybacy z północy

Jak wyjaśniają mieszkańcy północy, po usunięciu awarii, obszary okupowane zaczęły się borykać z niewystarczającą ilością energii elektrycznej. Tamtejszy dostawca prądu, ze względu na jego braki, wyłącza energię zasilającą oczyszczalnie. Dodatkowo instytucje z północy nie płacą terminowo rachunków za prąd co także jest powodem ciągłego wstrzymywania dostaw.

W sumie około 170 łodzi na północy znajduje się na liście zatwierdzonych łodzi przez Komisję Europejską do sprzedaży ryb do Republiki Cypryjskiej przez zieloną linię. Oprócz statków Famagusta, które są obecnie zakazane, inni rybacy pochodzą z obszarów Trikomo, Rizokarpaso, Kyrenia i Xeros.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading