Nie dotykajcie kotów!

Weterynarze ostrzegają turystów przed kocim wirusem i obawą zaimportowania go do własnego kraju

Brytyjskie Stowarzyszenie Weterynaryjne (BVA) opublikowało oświadczenie na swojej stronie internetowej , wzywając brytyjskich gości odwiedzających wyspę do podjęcia środków ostrożności przeciwko zakaźnemu zapaleniu otrzewnej kotów (FIP).

Wiceprezes BVA Justine Shotton zaleca aby każdy, kto podróżuje na Cypr na wakacje, powinien unikać dotykania kotów i wyczyścić podeszwy butów i kółka walizki przed opuszczeniem wyspy, aby uniknąć nieumyślnego sprowadzenia wirusa do Wielkiej Brytanii.

Od stycznia odnotowano powszechny wybuch zakaźnego zapalenia otrzewnej kotów zarówno w populacjach kotów bezpańskich, jak i kotów domowych na Cyprze” – czytamy w oświadczeniu, odnosząc się do postu Demetrisa Epaminondasa, wiceprezesa Pancyprian Veterinary Association na stronie internetowej Federacji Europejskich Stowarzyszeń Weterynaryjnych Zwierząt Towarzyszących (FECAVA ) .
Podczas gdy trwają testy mające na celu ustalenie, czy jest to nowy szczep wirusa, naszą… radą dla właścicieli kotów jest skontaktowanie się z lekarzem weterynarii, jeśli mają jakiekolwiek obawy dotyczące zdrowia ich zwierzaka

Wyjaśnił, że według bardzo przybliżonych i hipotetycznych szacunków na wyspie żyje milion kotów. Ekstrapolując stamtąd, jeśli zastosuje się śmiertelność 20-30 procent zakażonych zwierząt, wynikowa liczba wynosi 300 000, powiedział w porannym programie CyBC.

Od stycznia na Cyprze zgłoszono około 8 000 przypadków zachorowania kotów na FIP.

Apelujemy więc do turystów z Polski – nie głaskajcie, nie dotykajcie kotów! Wirus może zostać przeniesiony nieumyślnie na waszym ubraniu do Polski.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading