Cypryjskim kotom grozi wyginięcie?

Zagrożone wyginięciem: choroba zabija koty na Cyprze

Jakiś czas temu pisaliśmy o nowym zagrożeniu dl aCypryjskich kotów.

Warto zaznaczyć, że owo zagrożenie nie pozostało niezauważone w polskich mediach. Obecnie również polskie media wyrażają obawy i zwracają uwagę na tę tragiczną sytuację, która zagraża populacji kotów na wyspie.

Coraz bardziej niepokojące wieści docierają z Cypru. Koty na wyspie zmagają się z masową epidemią zakaźnego zapalenia otrzewnej, zwanej FIP, która prowadzi do śmierci tych czworonogów. Według doniesień agencji AFP, od początku roku na Cyprze zmarło już aż 300 tysięcy kotów.

Lokalne władze oraz organizacje walczące o prawa zwierząt obawiają się, że wkrótce koty całkowicie mogą zniknąć z tej malowniczej wyspy. Mimo oficjalnych danych ministerstwa rolnictwa, które informują o 107 przypadkach FIP, działacze twierdzą, że liczba ta może być znacznie wyższa. Szacuje się, że populacja kotów na Cyprze przekracza milion, a wiele z nich to bezpańskie zwierzęta, co utrudnia udokumentowanie skali epidemii.

FIP, czyli zakaźne zapalenie otrzewnej, jest wywoływane przez biotyp koronawirusa jelitowego (FECV). Choroba najczęściej dotyka młode osobniki lub starsze koty. Przenosi się poprzez kontakt z krwią, odchodami lub wysiękiem zarażonego kota, a także przez otwarte rany lub drogę śródmaciczną. Zapalenie otrzewnej nie jest przenoszone na ludzi ani inne gatunki zwierząt domowych, ale stanowi poważne zagrożenie dla kotów, szczególnie tych żyjących w skupiskach lub schroniskach.

Objawy FIP u kotów obejmują gorączkę, obrzęk brzucha, osłabienie i czasami agresję. Mimo istnienia leków, które mogą pomóc w zwalczaniu choroby, ich brak dostępność na Cyprze stanowią wyzwanie dla właścicieli kotów. Weterynarz z którym rozmawialiśmy sugeruje sprowadzanie leków z Anglii.

W związku z tym alarmującym zagrożeniem dla kotów na Cyprze, niezwykle istotne jest zrozumienie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego niezwykle ważne jest podejmowanie działań mających na celu zmniejszenie ryzyka zachorowania. Odpowiedzialne posiadanie zwierząt, regularne szczepienia i dbanie o higienę oraz zdrową dietę kotów to kluczowe czynniki, które mogą przyczynić się do ograniczenia rozprzestrzeniania się tej groźnej choroby.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading