Lania – wieś, którą trzeba zobaczyć

Lania to mała klimatyczna wioska, położona u podnóża Trodoos, którą trzeba odwiedzić. Znajdziesz ją zaledwie 30 minut jazdy samochodem od Limassol. To jedna z tych wiosek na wyspie, gdzie uprawia się winogrona.

W dawnych czasach, jej mieszkańcy byli głównie zatrudnieni przy uprawie winorośli, produkcji win, Zivanii i Soutzoukos.

Miejscowa legenda głosi, że Lania wzięła swą nazwę od imienia córki mitycznego Dionizosa, boga wina, a jej mieszkańcy posiedli ogromną wiedzę na temat uprawy winorośli i produkcji boskiego trunku.

Już przed samym wejściem do miasteczka trzeba zwrócić uwagę na stałą wystawę fotograficzną, przedstawiającą jej bogatą historię.

Stary kościół Panagia Valana, piękne wąskie, pełne kwiatów uliczki, z bielonymi domkami, kolorowymi drzwiami i okiennicami z których wiele to galerie sztuki, kawiarnie i sklepy sprzedające antyki. Zakład szewski, domowa biblioteka, muzea magazynów Comandaria, tłocznia oliwy i wina wszystko otwarte dla turystów za darmo.

Spacer po wiosce pozwala spojrzeć na życie na Cyprze z innej perspektywy.

Na pewno spotkasz miejscowych, którzy są bardzo przyjaźni.
Lokalna Tawerna Lania, niestety była zamknięta z powodu obostrzeń jakie obecnie panują na Cyprze, ponoć jest warta zatrzymania się, a nawet oferuje degustację lokalnych i wyjątkowych win.

Serdecznie polecam każdemu!


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!