fbpx

Kolejki na granicy z północą

Na przejściach granicznych z obszarami okupowanymi zaczynają tworzyć się kolejki

Coraz większa liczba kierowców z południa jeździ na obszary okupowane tylko po to aby zatankować swój samochód. Według ustaleń Filenews w sobotę 28 maja na północ przejechało 2368 pojazdów, natomiast 4 czerwca ich ilość wzrosła do 3284.

Przypomnijmy, że w piątek miała miejsce kolejna podwyżka cen paliw na terytorium Republiki Cypryjskiej – na niektórych stacjach benzynowych cena bezołowiowej zbliżyła się do 2€ za litr. Wczoraj średnia cena 95.oktanowej benzyny wynosiła 1,751€ za litr, a oleju napędowego 1,831€ za litr. Na obszarach okupowanej wczorajsza cena bezołowiowej to 1,33€ za litr (po przeliczeniu z liry tureckiej według oficjalnego kursu międzybankowego).

W sprawie dostaw paliwa z okupowanych terenów protestują właścicieli stacji benzynowych. Ich zdaniem, tankowanie pojazdów na północy powinno być całkowicie zakazane.

Sekretarz generalny AKEL Stefanos Stefanos wezwał rząd do podania do publicznej wiadomości szacunkowych strat dochodów „z powodu dostaw paliwa z terytoriów okupowanych do tysięcy Greków cypryjskich”. Powyższe pytanie pana Stefanosa było tylko jednym z 11, jakie skierował do rządu w sprawie paliw, które w wyniku trwającego rajdu cenowego będą omawiane w parlamentarnym Komitecie ds. Energii. 

W spotkaniu wezmą udział m.in. przedstawiciele resortów, właściciele stacji benzynowych, konsumenci oraz koncerny naftowe.

W Polsce natomiast, z powodu rosnących cen paliw, protestują kierowcy – nagle “psują” im się samochody blokując wjazd na stacje paliw.

Według danych Biura Maklerskiego Reflex aktualne ceny paliw kształtują się na średnim poziomie: benzyna bezołowiowa 95 – 7,89 zł/l, bezołowiowa 98 kosztuje 8,45 zł/l a olej napędowy 7,39 zł/l.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!