Idą w inteligencję…

Rząd ogłasza przetarg na montaż inteligentnych sygnalizacji świetlnych

Jak poinformował minister transportu Alexis Vafeades, przetarg na instalację inteligentnej sygnalizacji świetlnej zostanie ogłoszony 15 października.

W rozmowie z Cypryjską Agencją Informacyjną (CNA) powiedział, że według szacunków montaż świateł rozpocznie się w połowie 2024 r., a zakończenie instalacji zaplanowano na 2025 r.

Jego zdaniem sygnalizacja świetlna „usprawni ruch”. Będą działać, wykorzystując sztuczną inteligencję i czujniki, aby odpowiednio przyznać pierwszeństwo ruchowi, w tym autobusom i pojazdom uprzywilejowanym.

Kto nie będzie już czekał na czerwonym świetle, jeśli na tym samym skrzyżowaniu nikt nie przechodzi na zielonym świetle. Inteligentne światła rozpoznają, że na danej drodze nie ma pojazdu i dają pierwszeństwo pojazdowi stojącemu na czerwonym świetle” – dodał.

Powiedział też, że badania przeprowadzone w krajach, w których zainstalowano już inteligentną sygnalizację świetlną, pokazują zmniejszenie ruchu w granicach od 10 do 35 procent.

Pierwsze inteligentne sygnalizacje świetlne na Cyprze zainstalowano w ramach programu pilotażowego w 2021 r. na rondzie Ayia Fyla, a obecnie Vafeades twierdzi, że celem jest zainstalowanie ich na całej wyspie.

Kto z Was miał przyjemność spotkania z nowym systemem doskonale wie, że nie jest problemem sygnalizacja tylko kierowcy…


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading