Fałszywe oregano?

Najczęściej fałszowaną przyprawą w Europie jest oregano. Może właśnie dlatego to oryginalne cypryjskie ma inny smak?

Zapewne zauważyliście w cypryjskich sklepach dwa rodzaje oregano. Jedno jest tym „zwykłym” a drugie ma dopisek „cypryjskie”. I żeby było ciekawiej są w smaku zupełnie różne!

Być może powodem innego smaku jest to, że oregano jest najbardziej fałszowaną przyprawą w Unii Europejskiej – tak twierdzą autorki publikacji w biuletynie Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Oregano jest niezastąpione w daniach kuchni włoskiej i greckiej. Oregano dodaje się między innymi do pizzy, sosów, zup, duszonych i pieczonych warzyw oraz mięs.

Niestety, oregano jest najbardziej fałszowaną – tańszymi materiałami roślinnymi – przyprawą w UE” – wskazują Agnieszka Aftyka i Ewelina Korulczyk z Laboratorium Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (GIJHARS) w Lublinie.
Na łamach nowego numeru biuletynu „Wiedza i Jakość” wskazują na doniesienia medialne, wedle których oregano fałszowane jest takimi surowcami roślinnymi, jak liść mirtu, liść oliwki, liść laurowy, liść czystka, liść leszczyny, liść majeranku, liść sumaka, cząber czy tymianek.

Lubelskie laboratorium GIJHARS w ramach kontroli jakości handlowej przypraw bada próbki oregano przy użyciu mikroskopu stereoskopowego i mikroskopu biologicznego.

Badania prowadzone w lubelskim laboratorium Inspekcji na próbkach oregano wskazują, że nadal istnieje problem z autentycznością tej przyprawy na rynku” – podkreślają autorki artykułu opublikowanego w „Wiedzy i Jakości”.

Jeżeli jesteście właśnie na Cyprze zajrzyjcie do dowolnego sklepu spożywczego i kupcie „cypryjskie oregano” (Κυπριακή ρίγανη) – przekonajcie się jak naprawdę smakuje…


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading