Dostawcy chcą układów zbiorowych

Na początek 1100€ pensji, trzynastka, dodatki… – to tylko niektóre żądania dostawców na skuterach

Układy zbiorowe dotyczące praw, które zapewnią podstawową ochronę dostawcom na całym Cyprze, kwestia, która ponownie pojawiła się po brutalnej fali upałów w ciągu ostatniego miesiąca, nadal wymyka się rządowi i platformom dostawczym.
Negocjacje nie mogą tak naprawdę się rozpocząć głównie ze względu na brak udziału szeregu platform w toczącym się dialogu.

Minister pracy wydał niedawno dekret zakazujący wszelkich dostaw motocyklami i motorowerami w czasie wysokich temperatur lub innych ekstremalnych warunków pogodowych.

Dostawców żywności i napojów, których obecnie jest ponad pięć tysięcy, którzy w większości są obywatelami krajów trzecich poszukują bardziej trwałych rozwiązań, które nie pozwolą pracodawcom na wykorzystywanie luk w przepisach.

Według Philenews, odpowiedni departament pracy pracuje również od grudnia 2022 r. nad rozwiązaniem sporu między dostawcami a platformą internetową Wolt, dotyczącego sposobu wynagradzania pracowników, który początkowo doprowadził do strajku.

Rząd jest na końcowym etapie proponowania układu zbiorowego między związkami zawodowymi dostawców i dwoma największymi menedżerami flot, którzy również nie ułatwiają negocjacji. Jednak dwie inne platformy dostawcze odmawiają wzięcia udziału w dialogu.

Na Cyprze działa minimum 21 firm, które obsługują usługi zarządzania flotą dostawczą.

Płace kurierów nie zmieniły się w ciągu ostatniego roku, ale są objęte ustawą o płacy minimalnej, której naruszenia nie odnotowali pracodawcy. Wręcz przeciwnie, płatność wydaje się teraz nieco wyższa.

Pracownicy domagają się stałej płacy minimalnej w wysokości 1100 euro na początek, z możliwością podwyższenia do 1200 po 6 miesiącach dla osób dostarczających żywność, dodatku na koszty utrzymania (CoLA), zorganizowanego systemu płatności za nadgodziny, rekompensaty za każdą trasę dostawy i godziny pracy.

Związki domagają się także trzynastej pensji po sześciu miesiącach zatrudnienia, a ich propozycje zakładają, że koszt motocykla i odzieży ochronnej ponosi pracodawca.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]