fbpx

Rozpoczyna się kolejna saga o układach zbiorowych…

Po raz kolejny hotelarze starają opóźniają podpisanie układów zbiorowych – nie przychodzą na umówione spotkania…

Aktualny układ zbiorowy podpisany pomiędzy związkami zawodowymi, rządem i hotelarzami kończy się w grudniu tego roku. Historia lubi się powtarzać – Ci ostatni robią wszystko aby nawet nie usiąść do rozmów w sprawie jego przedłużenia.

Nie opłaca im się to.

Związkowcy poinformowali Departament Stosunków Pracy Ministerstwa Pracy, oskarżając pracodawców o utrudnianie realizacji protokołu ustaleń w hotelarstwie – umowa zawarta w 2019 r. o odnowieniu sektorowego układu zbiorowego w hotelach wygasa z końcem roku.

Jeszcze kilka tygodni temu związki zawodowe przekonywały, że negocjacje trwają i wszystko powinno zakończyć się podpisaniem nowego układu zbiorowego. Teraz jednak, przekaz diametralnie się zmienił.

Odwlekanie spotkań jest ulubioną metodą hotelarzy, którzy ponoszą główną odpowiedzialność za dezorientację i osłabienie pracowników, zwłaszcza w tym okresie, kiedy z powodu wzmożonego ruchu turystycznego jest kładziony nacisk na siłę roboczą – napisano w oświadczeniu.

SYXKA – PEO ostrzegła, że ​​nie będzie tolerować dalszego nadużywania czasu i wykorzysta wszelkie dostępne jej środki, wzywając wszystkich pracowników hotelu do pełnej gotowości strajkowej.

Jak informują związkowcy, pomimo podpisania porozumienia, część hoteli nadal go nie wprowadziła w życie. Porozumienie przewidywało również szereg podwyżek dla pracowników hotelowych – pierwsza powinna mieć miejsce w styczniu 2021 roku (1,5%) a kolejna w styczniu tego roku (2%).

Sekretarz Generalny SYXKA – PEO powiedział, że napływa od pracowników wiele skarg dotyczących nie tylko niewdrożenia umowy i przewidzianych podwyżek, pracownicy nie otrzymali także zwiększonego dodatku waloryzacyjnego. Jego zdaniem, w ostatnim czasie, ze względu na wzmożony ruch turystyczny, nasiliły się również problemy związane z brakami kadrowym w branży i skargami dotyczącymi intensyfikacji pracy i godzin, zatrudniania poza umową a także sposobu naliczania wynagrodzeń i dni wolnych za przepracowane niedziele i święta.

Temat strajku w branży jest poruszany od wielu lat – ten jednak nigdy nie dochodzi do skutku przez co hotelarze śmieją się pracownikom i związkom w twarz.

Czy pracownicy hoteli powinni zastrajkować?

Zobacz wyniki głosowania

Loading ... Loading ...


A może by tak faktycznie zorganizować strajk i na kilka godzin, w szczycie sezonu, odejść ze stanowisk?

Ciekawe co powiedzieliby goście hotelu gdyby nie dostali kolacji, pokój był nieposprzątany i nie było nikogo z obsługi?

Może wtedy ktoś coś by zrozumiał…


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:

Bat na sklepy?

Uruchomiono specjalną infolinię do zgłaszania sklepów nie stosujących obniżki podatku VAT Służba Ochrony Konsumentów uruchomiła infolinię dla osób, które mogą zgłaszać firmy nieprzestrzegające obniżonego podatku

Czytaj Dalej

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!