Do namiotów zamiast do szkół?

Wszystko wskazuje na to, że uczniowie z północy zamiast do szkół wrócą do namiotów.

Związki zawodowe na północy podniosły alarm w związku z potencjalnie niebezpiecznymi budynkami szkolnymi na kilka tygodni przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Początkowo obawy pojawiły się po niszczycielskich trzęsieniach ziemi, które nawiedziły Turcję w lutym. W tamtym czasie rodzice i nauczyciele podkreślali swoje obawy, że budynki szkolne mogą się zawalić, jeśli podobne trzęsienie ziemi nawiedzi Cypr.

Północne „ministerstwo edukacji” zareagowało podpisaniem protokołu z Izbą Inżynierów Budownictwa Turków Cypryjskich (IMO) w celu przeprowadzenia inspekcji i zbadania budynków szkolnych i odkryło, że wiele z nich jest niebezpiecznych.

W rezultacie dwie szkoły, Liceum im. Namika Kemala w Famaguście i Liceum Cumhuriyet w Trikomo, rozpoczęły prowadzenie lekcji w namiotach dostarczonych przez armię turecką. Wywołało to dalsze oburzenie wśród rodziców i nauczycieli, zwłaszcza gdy zaczął padać deszcz.


W sumie dziewięć szkół zostało uznanych przez IMO za „poważnie zniszczone”. Były to dwie wyżej wymienione szkoły, a także szkoły podstawowe w Dikomo, Kythrea, Gypsou i dystrykcie Karakol w Famaguście, a także przemysłowa szkoła zawodowa.

W zeszłym tygodniu „rząd” północy podjął działania w celu ochrony prac remontowych przed wahaniami kursów walut, podpisując nowy dekret, ale związki zawodowe twierdzą, że to za mało i za późno, zwłaszcza że nowy rok akademicki na horyzoncie.

Wygląda na to, że otworzymy szkoły w takim stanie, w jakim je zamknęliśmy. Będziemy pobierać lekcje na wszelkiego rodzaju placach budowy, w namiotach i kontenerach, za co odpowiada ministerstwo” – powiedział Burak Mavis, sekretarz generalny cypryjskiego tureckiego związku nauczycieli (KTOS).

Mavis wezwała rząd do przyspieszenia ocen dotyczących przydziału materiałów budowlanych do naprawy i renowacji budynków szkolnych, ostrzegając, że jeśli straci się więcej czasu, nie będzie możliwe ukończenie wymaganych prac przed ponownym otwarciem szkół.

Oczekujemy, że zostanie zwrócona uwaga na wyeliminowanie nierówności, które będą występowały w szkołach, a także uwaga finansowa poświęcona nowemu prawu. Nazim [Cavusoglu, „minister edukacji” północy] uznał edukację w namiotach za godną naszych uczniów, mamy nadzieję, że teraz stawił czoła faktom” – powiedział.
„Oczekujemy, że ministerstwo będzie pracować przez całą dobę, aby upewnić się, że ulepszenia żelbetowe są wykonywane bezpiecznie, a uczniowie przenoszą się z sal lekcyjnych do odpowiednich środowisk edukacyjnych”.

Selma Eylem, przewodnicząca cypryjskiego tureckiego związku nauczycieli szkół średnich (KTOEOS), była mniej optymistyczna.
Powiedziała, że ​​nie wykonano żadnej pracy w celu dostosowania szkół do wymaganych standardów bezpieczeństwa i skrytykowała Nazima Cavusoglu za rzekomą bezczynność w tej sprawie.

Cavusoglu wcześniej powiedział, że prace zostały opóźnione, ponieważ raporty IMO nie zostały ukończone, ale Eylem powiedział, że badania szkół mogą się odbyć bez przygotowania raportów.

Dodała, że ​​biorąc pod uwagę fakt, że nie wszystkie raporty są gotowe, a kiedy będą prowadzone procedury przetargowe na roboty, a wtedy prace będą wymagały czasu, „nie ma możliwości” wykonania wymaganych prac przed rozpoczęciem roku akademickiego.

Czyżby czekał nas szkolny strajk na północy?


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading