To wyłączna wina Cypru – tak twierdzi Mevlut Cavusoglu

Szef Tureckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Mevlut Cavusoglu i główny negocjator Turcji z Unią Europejską Omer Celik twierdzą, że proces negocjacyjny w sprawie wstąpienia Turcji do Unii Europejskiej jest blokowany przez Cypr – taką informację przekazała Cyprus News Agency. I w tym wypadku mają rację, ale z drugą częścią wypowiedzi trudno się zgodzić.

Ich zdaniem, niepowodzenie rozmów zjednoczeniowych w Szwajcarii jest spowodowane tylko i wyłącznie przez cypryjski upór – taką informację przekazał podczas wtorkowej rozmowy szefowej europejskiej dyplomacji Federice Mogherini. Oskarżył także polityków Unii Europejskiej o stosowanie podwójnych standardów. Jednych dla swoich państw członkowskich a innych dla państw nie wchodzących w skład unii.

Normalną rzeczą jest to, że Komisja Europejska będzie zawsze wspierać państwa członkowskie – powiedziała Mogherini. Unia Europejska musi pokazać swoją solidarność i nie wyobrażam sobie otwarcia kolejnych etapów akcesyjnych bez załatwienia sprawy Cypru.

Przypomnijmy, że proces negocjacyjny w sprawie przystąpienia Turcji do Unii Europejskiej formalnie rozpoczął się wraz ze złożeniem przez ten kraj oficjalnej aplikacji, 14 kwietnia 1987. Jednak już wcześniej, w roku 1963, UE (wówczas Europejska Wspólnota Gospodarcza) przyznała Turcji status członka stowarzyszonego (ang. Associate Member), co ukazuje długie i ścisłe kontakty ekonomiczne tego kraju z Europą. Szczyt luksemburski w 1997 roku zablokował drogę Turcji do UE. Jednak szczyt Rady Europejskiej w Helsinkach 1999 uznał Turcję za oficjalnego kandydata do przystąpienia, unieważniając wcześniejsze postanowienie. Tureckie negocjacje z Unią Europejską rozpoczęły się 3 października 2005.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading