fbpx

Cypr także przyjmuje uchodźców

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że na Cypr bez problemów przyjechało 2935 uchodźców z Ukrainy

Jak podkreśliło w opublikowanym komunikacie MSW, liczba tych osób ciągle wzrasta. Pierwszy uchodźca został wpisany do systemu 25 lutego czyli następnego dnia po ataku.


Cypr zaprzeczył informacjom pojawiającym się w niektórych mediach, że Cypr odmawiał przyjęcia osób bez odpowiednich dokumentów. Zdaniem ministerstwa na Cypr były wpuszczane także osoby z nieważnymi paszportami lub dowodami osobistymi.


Krytyczny raport w Politis sugerował, że ministerstwo nie sformułowało polityki wobec ukraińskich uchodźców i „z zakłopotaniem obserwowało rozwój wydarzeń”. Według raportu Cypr nie wdrażał odpowiedniej dyrektywy europejskiej i nie przyjmował Ukraińców bez paszportów biometrycznych.

Ministerstwo stwierdziło, że to, co dzieje się na Ukrainie i wynikający z niego kryzys humanitarny, skłoniły państwo od początku do uruchomienia planu pomocowego.

Cypr natychmiast ułatwił ukraińskim uchodźcom i był jednym z pierwszych państw członkowskich UE, które to zrobiły, jeszcze przed podjęciem decyzji przez Komisję Europejską – napisano w oświadczeniu ministerstwa.
Skuteczność naszej natychmiastowej reakcji odzwierciedla również fakt, że od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji 2935 obywateli Ukrainy przybyło na Cypr bez żadnych problemów.

Zgodnie z informacjami przekazanymi w komunikacie, 71 osób wyraziło zainteresowanie przyznaniem status ochrony czasowej, a kolejne 19 osób rozpoczęło procedurę azylową.

Przypomnijmy, że zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, obywatele Ukrainy mają prawo do świadczeń zdrowotnych oraz do podjęcia pracy na terenie kraju unijnego w którym aktualnie się znajdują.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!