Cypr chce wyjątku od sankcji

Cypryjski rząd negocjuje z Komisją Europejską wyjątek od sankcji do zatrudnienia rosyjskiej firmy dzierżawiącej helikoptery

Nikozja chce zwolnienia, które pozwoli Cyprowi na leasing śmigłowców produkcji rosyjskiej. Sankcje UE nałożone na Rosję w odpowiedzi na jej inwazję na Ukrainę stworzyły problemy dla straży pożarnej. W przypadku braku dostępnych śmigłowców na innych rynkach, podejmowane są już kroki w celu uzyskania wyłączenia śmigłowców z sankcji w interesie bezpieczeństwa narodowego.


Dotychczas Cypr dzierżawił maszyny od firmy rosyjskiej. Teraz, w związku z sankcjami jest to niemożliwe.


Minister rolnictwa Costas Kadis powiedział, że prowadzone są negocjacje z innymi firmami, ale są one bardzo trudne gdyż samoloty muszą być dostępne w możliwie jak najkrótszym terminie.

W ciągu kilku dni rozpoczynamy negocjacje z innymi zainteresowanymi podmiotami w celu osiągnięcia porozumienia w celu jak najszybszego zabezpieczenia dwóch śmigłowców i dwóch samolotów, jeśli to możliwe na początku czerwca.

Wydział leśnictwa ma teraz do dyspozycji dwa samoloty i spodziewa się, że 13 maja przybędą dwa kolejne z Hiszpanii. Ponadto „w tym roku mamy też śmigłowiec Gwardii Narodowej i drugi z policji, trwają także starania. w celu zabezpieczenia dodatkowych statków powietrznych poprzez współpracę transnarodową”.

Minister dodał, że w zeszłym tygodniu spotkał się z przedstawicielem firmy leasingującej śmigłowce Kamov, dodając, że „wydaje się możliwe, pod warunkiem, że dostaniemy zielone światło z Brukseli, abyśmy mieli te śmigłowce bardzo szybko, ale to zależy od tego, co przyniosą z innymi firmami”.

Do końca tygodnia zostanie także zatrudnionych około 110 dodatkowych strażaków leśnych w celu wzmocnienia sił przeciwpożarowych.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading