fbpx

Co dalej z akcyzą i VAT?

Już zapomnieliśmy o tym, że rząd obniżył VAT i akcyzę na paliwa i prąd…

Do końca maja obowiązują specjalne przepisy na podstawie których obniżona została stawka akcyzy na paliwa oraz VAT na energię elektryczną. Media spekulują, że przepisy mogą obowiązywać dłużej.


Obniżka na paliwa wynosi 0,083€ za litr, natomiast na olej opałowy 0,0532 na litr, natomiast normalny VAT za energię elektryczną to 19% a do końca kwietnia płaciliśmy 9%.


Nie wiadomo cd zrobi rząd z dalszymi obniżkami. Trudno sobie wyobrazić, aby nagle cena litra paliwa wzrosła o około 0,10€ na litrze gdyby rząd obniżki VAT nie utrzymał w mocy. Przypomnijmy, że od 1 maja poziom VAT za energie elektryczną wrócił do normalnego poziomu – obniżona, 5% stawka obowiązuje jedynie grupy wrażliwe.

Niestety, wszystko jest możliwe. Zaledwie kilka dni temu, cypryjski minister finansów zapowiedział, że najbliższe lata będą bardzo trudne dla budżetu. Niestety budżety domowe także nie odczują poprawy.

Bezpośrednio z cenami paliw związane są także ceny praktycznie wszystkich artykułów i usług. Jak szacują eksperci, inflacja na Cyprze będzie się utrzymywać do połowy przyszłego roku.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!