Brytyjczycy będą mieli problem z wyjazdem na Cypr

Brexit nadal nie daje Brytyjczykom oddechu – zostanie wprowadzony dla nich nowy system zezwoleń na podróż do Europy

System EES, którego uruchomienie zaplanowano na listopad 2024 r., zastąpi ręczne stemplowanie paszportów kontrolami biometrycznymi wymagającymi skanowania odcisków palców i rozpoznawania twarzy.

Chociaż system ma na celu poprawę bezpieczeństwa, wzbudza obawy dotyczące czasu przetwarzania, szczególnie w nieprzygotowanych lokalizacjach.

Właśnie ze względu na komplikacje z jego wprowadzeniem może okazać się, że Brytyjczycy nie będą tak chętnie odwiedzać Cypru najbliższej zimy.

Badanie przeprowadzone przez Co-op Insurance wykazało, że 63% respondentów w Wielkiej Brytanii nie było świadomych istnienia EES. Ten brak wiedzy zbiega się z obawami wyrażanymi przez władze francuskich portów lotniczych co do możliwości wdrożenia systemu przed szczytem letnim.

Do problemów związanych z podróżami dołączy europejski system informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż (ETIAS), którego premiera ma nastąpić w maju 2025 r.

Ten odrębny wymóg sprawi, że Brytyjczycy będą potrzebować wstępnie zatwierdzonego zezwolenia na podróż w przypadku wizyt w popularnych europejskich miejscach docelowych.

Zezwolenie ETIAS będzie kosztować około 7 euro, a wszyscy podróżni planujący odwiedzić jeden lub więcej z 30 krajów, w których obowiązuje przepustka, będą musieli zapłacić za jego wydanie, z kilkoma wyjątkami. Wnioskodawcy w wieku powyżej 70 lat otrzymają ETIAS bezpłatnie, podobnie jak osoby niepełnoletnie (w wieku do 18 lat).

Kraje europejskie, które będą wymagały ważnego ETIAS po przybyciu na swoje granice, to Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr , Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Islandia, Włochy, Łotwa, Liechtenstein, Litwa , Luksemburg, Malta, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja i Szwajcaria.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading