Znikają kolejne placówki bankowe

W mniejszych miejscowościach praktycznie nie ma już placówek bankowych…

Osoby mieszkające lub wypoczywające w mniejszych miejscowościach na Cyprze (np. Pissouri) już wkrótce nie będą miały dostępu do placówek bankowych ani bezpłatnych bankomatów. Umyślnie użyliśmy słowa „bezpłatnych” gdyż te w których za wypłatę środków trzeba zapłacić prowizję, dostępne są praktycznie co kilkaset metrów.


Bank of Cyprus w 2018 roku miał 112 placówek a w lipcu tego roku pozostanie ich zaledwie 60.


Niestety, banki na Cyprze przechodzą cyfrową transformację. W połączeniu z dostępnością terminali płatniczych praktycznie w każdym sklepie czy punkcie usługowym oddziały stały się nierentowne i niepotrzebne.

W tej chwili każdy posiada w portfelu przynajmniej jedną kartę płatniczą. I banki o tym wiedzą. Nie biorą jednak pod uwagę faktu, że wciąż są na Cyprze firmy, które płacą wynagrodzenia czekami które trzeba zrealizować właśnie w banku lub chociażby „wpłacić” do bankomatu.

Wróćmy jednak do Pissouri – tam ostatnia dostępna placówka bankowa zniknie w lipcu i aby udać się do jakiegokolwiek oddziału trzeba będzie pokonać, w najlepszym przypadku, 18 km. Kolejna położona jest 33 km od miejscowości. Jednak aby dojechać do banku trzeba mieć gotówkę chociażby na bilet autobusowy…

Bankowcy zapowiadają, że już wkrótce uruchomią nową usługę, która pozwoli na wypłatę gotówki w sklepach – taka usługa dostępna już jest praktycznie w całej Europie (także w Polsce). Dzięki cashback będzie można wypłacić 20-100€ w placówce akceptującej płatności kartą.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading