fbpx

Jak wyliczyć urlop na Cyprze?

Odpowiadamy na pytanie czytelnika

Jeden z naszych czytelników napisał maila:

Witam, chcialbym zapytac czy 26 dni urlopu nalezy mi sie po 10 latach pracy na Cyprze obojetnie w jakich firmach pracowalem? Jak to dokladnie wyglada? Czy pracodawca jest zobowiazany dac mi 26 dni uropu czy to jest jego dobra wola?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Jak zapewne wiecie, nie ma na Cyprze czegoś takiego jak Kodeks Pracy zebrany w jeden zestaw obowiązujących przepisów. Przepisy szczątkowe, opublikowane w różnych ustawach, mówią, że 26. dni urlopu należy się po 10. latach pracy. Oczywiście mowa tu o latach pracy na Cyprze.

W praktyce stosowana jest zasada, że wszystko zależy w jakiej branży Pan pracuje. Przykładowo jeśli zatrudniony Pan jest w branży hotelarskiej wszystkie hotele honorują okresy zatrudnienia w hotelach i je sumują. Podobnie zresztą jest w przypadku dużych firm budowlanych.

Jak udało nam się dowiedzieć w tutejszej inspekcji pracy zasada 10. lat pracy powinna obowiązywać u wszystkich bez znaczenia gdzie Pan pracuje. Ważne jest to, że nie wliczają się okresy nieskładkowe (czyli jeśli przebywał Pan na zasiłku dla bezrobotnych czy przestoju w pracy). Liczy się po prostu czynne wykonywanie pracy bez znaczenia u jakiego pracodawcy.

Naszym zdaniem: jeśli dostarczy Pan dokumenty do działu kadr potwierdzające Pana 10. letni staż – powinien Pan uzyskać prawo do 26. dni urlopu rocznie. Proszę jednak pamiętać, że na Cyprze obowiązuje zasada urlopu proporcjonalnego, czyli za każdy przepracowany miesiąc należy się Panu odpowiednio 1,66 dnia urlopu (do 10 lat stażu) lub 2,16 dnia urlopu (powyżej 10 lat stażu).

Więcej o prawie pracy możecie przeczytać tutaj>>>


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!