Wyjaśniamy: co z tym rozliczaniem podatku w Polsce

Nasza informacja na temat obowiązku rozliczania się z podatków w Polsce wywołała nie małe zamieszanie wśród Polaków mieszkających na Cyprze. Musimy w związku z tym wyjaśnić kilka wątpliwości.

W dokładnym wyjaśnieniu tego tematu będziemy posługiwać się cytatami z naszego tekstu (tutaj):

Od stycznia 2019 r. obowiązek rozliczenia się i w państwie obcym, i w Polsce dotyczyć będzie osób, których “ośrodek interesów życiowych” znajduje się w Polsce.

Jeżeli więc, Wy pracujecie na Cyprze a Wasza najbliższa rodzina mieszka w Polsce (żona, mąż, dzieci) czyli należycie do wspólnego gospodarstwa domowego (nie dotyczy to dzieci po rozwodzie) będziecie musieli złożyć wspólne zeznanie podatkowe. Nie musicie wykazywać w Polsce ile faktycznie zarobiliście na Cyprze, gdyż obowiązuje zasada unikania podwójnego opodatkowania. W Polsce po prostu złożycie PIT z wartościami zerowymi (0,00 zł). Nie ma w tym wypadku znaczenia, że nie przekroczyliście pierwszego progu podatkowego na Cyprze i nie zapłaciliście podatku.

Należy więc pamiętać, że jeśli mieszkacie na Cyprze a Wasza rodzina przebywa w Polsce musicie złożyć zeznanie podatkowe, gdyż brak takiego zeznania zagrożone jest grzywną.

Cypr nie zmienił jeszcze umowy z Polską o unikaniu podwójnego opodatkowania – to Polska zgłosiła w dniu 7 czerwca 2017 r. chęć objęcia zakresem Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties 78 umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO) w tym z Cyprem. Odpowiednią ustawę ze strony polskiej podpisał już Prezydent RP Andrzej Duda. Wprawdzie Sejm RP zgodził się na zmianę Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie dnia 4.06.1992 r. i zmienionej Protokołem podpisanym w dniu 22.03.2012 r. ale cypryjski rząd odpowiednich zmian jeszcze nie zatwierdził. Z polskiego punktu widzenia więc, umowa może zostać zmieniona, pamiętajmy jednak, że Cypr jest bardzo wrażliwy na sprawy podatkowe i nie chętnie zmienia umowy w tej sprawie.

Czekamy więc teraz na ruch cypryjskich władz. Jakikolwiek by on nie był na pewno Was o tym poinformujemy.

Polscy prawnicy i księgowi z firmy IBC Corporate Solutions Ltd pomogą w wyjaśnieniu wszelkich Waszych wątpliwości. Kontakt do firmy w Limassol:
61 Anexartisias Street, Office 21, 2nd floor, 3040 Limassol
Tel: (+357) 222 58 777
info@ibccs.tax

 


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading