fbpx
EnglishGermanGreekPolishRussian
  • Limassol 16'C 🌥
  • Nicosia 13'C 🌥
  • Larnaca 14'C 🌥
  • Ayia Napa 14'C 🌥
  • Paphos 15'C ☁
  • Limassol 16'C 🌥
  • Nicosia 13'C 🌥
  • Larnaca 14'C 🌥
  • Ayia Napa 14'C 🌥
  • Paphos 15'C ☁

Macie rodzinę w Polsce? Będziecie musieli złożyć PIT!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

[dropcap]J[/dropcap]uż od stycznia 2019 r. Polacy, którzy wprawdzie zarabiają wyłącznie na Cyprze, ale mają w Polsce rodzinę, będą musieli rozliczać się także z polskim fiskusem.

Przepisy, które nakazują części zarabiających za granicą składanie deklaracji PIT w Polsce, weszły w życie przed kilkoma dniami. A to wszystko za sprawą Konwencji MLI (Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties).Dziś jest tak, że jeśli ktoś pracuje za granicą i nie uzyskuje żadnych dochodów w Polsce, to rozlicza się tylko z zagranicznym fiskusem. Od stycznia 2019 r. obowiązek rozliczenia się i w państwie obcym, i w Polsce dotyczyć będzie osób, których “ośrodek interesów życiowych” znajduje się w Polsce. I bez znaczenia, że nie zarobiły tu nawet złotówki, ważny jest sam fakt złożenia zeznania. Konwencja zakłada, że centrum życia pracownika jest tam, gdzie jego rodzina, więc będzie musiał rozliczać się w obu krajach. Nowe przepisy [highlight]nie zmieniają w żaden sposób sytuacji osób, które nie mają rodziny (rozumianej jako małżonek i dzieci) w Polsce[/highlight].

Osoby, które pracują na Cyprze, lecz mają rodzinę w Polsce, muszą się liczyć z dodatkowym obowiązkiem związanym ze złożeniem do końca kwietnia zeznania PIT, ale wysokość płaconych przez nie podatków nie powinna wzrosnąć. To dzięki przewidzianej w ustawie o PIT uldze abolicyjnej, która zwalnia z płacenia dodatkowego podatku w Polsce osoby, które zarabiają za granicą. W tej materii nic się nie zmieni, więc kwota podatku do zapłaty pozostanie bez zmian.

Należy więc pamiętać, że jeśli mieszkacie na Cyprze a Wasza rodzina przebywa w Polsce musicie złożyć zeznanie podatkowe, gdyż brak takiego zeznania zagrożone jest grzywną. Być może w pierwszym roku będą mogli liczyć na jak łagodniejsze potraktowanie przez organy skarbowe. Zaniechanie złożenia PIT zostanie najpewniej potraktowane jako wykroczenie z art. 56 § 4 Kodeksu karnego skarbowego. Grzywna określona jest od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Rozpiętość w tym roku wynosi od 210 zł do 42 tys.

Polska udowadnia po raz kolejny, że wybitnie troszczy się o swoich obywateli, nawet tych za granicami…

Polscy księgowi z firmy IBC Corporate Solutions Ltd mogą pomóc w wypełnieniu i złożeniu odpowiednich deklaracji, zarówno dla osób fizycznych i firm. Kontakt do firmy w Limassol:
61 Anexartisias Street, Office 21, 2nd floor, 3040 Limassol
Tel: (+357) 222 58 777
[email protected]

 


Zostaw swój komentarz:

Zaplanuj swoją podróż

Zobacz także:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.


Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie: