[dropcap]J[/dropcap]uż od stycznia 2019 r. Polacy, którzy wprawdzie zarabiają wyłącznie na Cyprze, ale mają w Polsce rodzinę, będą musieli rozliczać się także z polskim fiskusem.
Przepisy, które nakazują części zarabiających za granicą składanie deklaracji PIT w Polsce, weszły w życie przed kilkoma dniami. A to wszystko za sprawą Konwencji MLI (Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties).Dziś jest tak, że jeśli ktoś pracuje za granicą i nie uzyskuje żadnych dochodów w Polsce, to rozlicza się tylko z zagranicznym fiskusem. Od stycznia 2019 r. obowiązek rozliczenia się i w państwie obcym, i w Polsce dotyczyć będzie osób, których „ośrodek interesów życiowych” znajduje się w Polsce. I bez znaczenia, że nie zarobiły tu nawet złotówki, ważny jest sam fakt złożenia zeznania. Konwencja zakłada, że centrum życia pracownika jest tam, gdzie jego rodzina, więc będzie musiał rozliczać się w obu krajach. Nowe przepisy [highlight]nie zmieniają w żaden sposób sytuacji osób, które nie mają rodziny (rozumianej jako małżonek i dzieci) w Polsce[/highlight].
Osoby, które pracują na Cyprze, lecz mają rodzinę w Polsce, muszą się liczyć z dodatkowym obowiązkiem związanym ze złożeniem do końca kwietnia zeznania PIT, ale wysokość płaconych przez nie podatków nie powinna wzrosnąć. To dzięki przewidzianej w ustawie o PIT uldze abolicyjnej, która zwalnia z płacenia dodatkowego podatku w Polsce osoby, które zarabiają za granicą. W tej materii nic się nie zmieni, więc kwota podatku do zapłaty pozostanie bez zmian.
Należy więc pamiętać, że jeśli mieszkacie na Cyprze a Wasza rodzina przebywa w Polsce musicie złożyć zeznanie podatkowe, gdyż brak takiego zeznania zagrożone jest grzywną. Być może w pierwszym roku będą mogli liczyć na jak łagodniejsze potraktowanie przez organy skarbowe. Zaniechanie złożenia PIT zostanie najpewniej potraktowane jako wykroczenie z art. 56 § 4 Kodeksu karnego skarbowego. Grzywna określona jest od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Rozpiętość w tym roku wynosi od 210 zł do 42 tys.
Polska udowadnia po raz kolejny, że wybitnie troszczy się o swoich obywateli, nawet tych za granicami…
Zostaw swój komentarz: