Wracacie na stałe do Polski? Warto zabrać formularz PD U1.

Przed wyjazdem z Cypru należy uzyskać odpowiednie formularze potwierdzające opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne oraz uprawnienia do uzyskania świadczeń.

Wracając do Polski z krajów Unii Europejskiej, warto zabrać odpowiednie formularze, które będą pomocne szczególnie w kwestiach związanych z ubieganiem się o świadczenia z tytułu uzyskania statusu osoby bezrobotnej. Warto postarać się o dokument PD U1 (dawny formularz E 301) – wniosek znajdziecie tutaj, dzięki któremu czas przepracowany za granicą zostanie nam zaliczony do okresu niezbędnego do przyznania zasiłku dla osób bezrobotnych. Z wnioskiem o wydanie dokumentów należy wystąpić cypryjskiego urzędu pracy. Osoby, które pobierają za granicą zasiłek dla bezrobotnych i zależy im na jego transferze do Polski, powinny postarać się o wydanie dokumentu PD U2 (dawny formularz E 303) – szczegóły znajdziecie tutaj.

PD U1 (stary E301) – jest to międzynarodowy formularz, który funkcjonuje na terenie całej Unii Europejskiej i jest w niej honorowany. Jest on ujednolicony w swojej formie, dlatego też język formularza nie ma znaczenia dla obcokrajowca przy czytaniu go – stąd jego łatwość w użyciu. Poświadcza on okresy składkowe na terenie obcego państwa, jeśli była tam wykonywana praca zarobkowa. Druk PDU1 ponadto poświadcza faktyczny okres zatrudnienia, więc może śmiało zastąpić świadectwo pracy z zagranicy. Formularz jest przydatny w momencie, gdy dana osoba chce przejść na rentę w kraju stałego zamieszkania (czyli w większości przypadków w Polsce). I co także ważne: wydłuża czas trwania zasiłku dla bezrobotnych w Polsce.

[bar group=”820″]


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!