Tam paliwo jest po 0,85€!

Paliwo na północy jest prawie dwa razy tańsze niż na południu a Prezydent Cypru broni podwyżek!

Wyjaśnijmy to na początku tego tekstu: nie popieramy okupacji północy i sami odradzamy wszystkim tam podróże, ale to co w chwili obecnej dzieje się z cenami paliwa zaczyna przypominać absurd.

Prezydent Cypru broni decyzji o podniesieniu cen paliwa poprzez przywrócenie akcyzy. Spowodowało to podwyżkę cen paliw o ponad 8 centów na litrze. Wczoraj, na niektórych stacjach paliw w Nikozji litr bezołowiowej 95. kosztował dokładnie 1,515€ za litr!

W pełni rozumiem niezadowolenie, które istnieje, to bardzo logiczne, że jest to niezadowolenie i wszystko to zostanie ponownie ocenione. Przedstawione nam fakty są bardzo specyficzne. Rząd podjął konkretne decyzje, czy to dotyczące podatku VAT, bo to jest nasza pierwsza troska, jak sprostać oczekiwaniom obywateli, zwłaszcza w tym trudnym momencie. Wszystko to zostanie ponownie ocenione. – powiedział w rozmowie z dziennikarzami

Zdjęcie, które widzicie powyżej zostało zrobione wczoraj. Widać na nim wyraźnie, że paliwo na północy kosztuje 24,25 lirów tureckich czyli 0,85€ za litr!

To jest blisko dwa razy taniej niż na południu wyspy!

Wcześniejsze różnice cen nie były aż tak bardzo widoczne, cena była niższa o maksymalnie pół euro!

Przecież teraz opłaca się jechać na północ po paliwo z najdalszej części Cypru!

Przedstawiciele rządu powiedzieli przecież, że samochody osobowe można tankować na północy „pod korek” i dodatkowo przewieźć jeszcze 10 litrów w kanistrze.

Policzmy w takim razie na przykładzie z Limassol.

Z Limassol do pierwszej stacji na północy jest około 75 km, w dwie strony 150. Przy założeniu, że samochód pali 7 litrów na 100 km, w dwie strony spalimy około 10 litrów. Czyli właśnie to paliwo w kanistrze – podróż będzie nas kosztować 8,5€!

Do baku zatankujemy 45 litrów i zapłacimy za to 38€! Na terenie Republiki Cypryjskiej tankowanie 45 litrów kosztowałoby nas około 68€

Na tankowaniu na północy, 8,5€ (kanister) i 38€ (bak), oszczędzamy ponad 20€…

A do tego jeżeli ktoś pali papierosy zaoszczędzi jadąc po nie na północ…

Czy podwyżka akcyzy się opłaciła?


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!